“Ustad və Marqarita” parlaq romanının gizli mənası nədir. “Ustad və Marqarita” romanı sizi nə haqda düşündürür?

💖 Bəyəndinizmi? Linki dostlarınızla paylaşın

Dərsin mövzusu: “M.A. Bulqakov "Ustad və Marqarita"

Dərsin məqsədləri:

Şagirdlərə əxlaqi və mənəviyyatını anlamağa kömək edin ictimai əhəmiyyəti M.A. Bulqakov;

Onun ölkəmizin mədəni və mənəvi həyatına təsiri haqqında anlayışı genişləndirmək;

Onları axtarış işlərinə cəlb etmək, yazıçının şəxsiyyətinə və yaradıcılığına marağı oyatmaq;

Müəllifin əsərlərinin müstəqil təhlili bacarıqlarını inkişaf etdirmək;

Oxuduqlarınıza münasibətinizi bildirin;

Xeyir və şər, sədaqət və xəyanət, həqiqət və yalan problemi haqqında düşünməyə vadar edin.

Avadanlıq:

tədqiqatçı xəritələri; ədəbiyyatşünaslar; arxiv işçiləri.

Epiqraf

Ancaq saxtakarlıq olmadan yaşamalıyıq,

Axırda belə yaşa

Kosmos sevgisini sizə cəlb edin,

Gələcəyin çağırışına qulaq asın.

(B.L. Pasternak)

Əlyazmalar yanmaz ( Latın atalar sözü)

“Cəhənnəm və cənnət cənnətdədir” deyirlər.

Özümə baxdım və yalana əmin oldum:

Cəhənnəm və cənnət kainat bağlarında dairələr deyil.

Cəhənnəm və cənnət ruhun iki yarısıdır.

(Ömər Xəyyam)

Dərsin gedişatı

1 . Müəllim sözü . Bu gün dərsimiz M.A. şəxsiyyətinə həsr olunub. Bulqakov və onun "Ustad və Marqarita" romanı. Zəhmət olmasa epiqrafı yazın və İohan Sebastyan Baxın musiqisini dinləyin, dahi bəstəkar, ilahi musiqi yazan - “Cənnətdə cəhənnəm və cənnət...”.

Ömər Xəyyamın bu rübailərini sizə oxumağım təsadüfi deyil. İnsanın özünə baxmaq, mənim kim olduğumu və bu dünyada niyə yaşadığımı anlaması heç vaxt gec deyil? İçimdə nə var, yaxşı və ya pis? M. A. Bulgakov bu və bir çox digər suallara cavab verməyə çalışdı.

Bir zamanlar Amerika yazıçısı Ernest Hemingway bu ifadəni dedi: “Hər şey yaxşı kitablar bir şeyə bənzəyirlər, sona qədər oxuyanda sizə elə gəlir ki, bütün bunlar sənin başına gəlib və səninlə belə qalacaq - pis, yaxşı.

Real üçün oxumaq sənət əsəri- bunu yaşamaq, bu barədə düşünmək, cavabınızın nəyə səbəb olduğunu, sizi nəyin sevindirdiyini və ya qəzəbləndirdiyini, şəxsən sizin üçün dəyərinin nə olduğunu başa düşmək deməkdir. Oxuduqlarınıza düşünülmüş və qiymətləndirici münasibət olmadan faydalı təsir mümkün deyil fantastika oxucunun mənəvi dünyası haqqında.

Buna görə də dərsimizin məqsədi anlamaqdır mürəkkəb tərkib M. A. Bulqakovun hər birimiz üçün, o qədər mürəkkəb, ziddiyyətli bir dünyada, bəzən həqiqətin harada olduğunu, yalanın harada olduğunu anlaya bilməyəcəyin bir dünyada yaşayan insanlar üçün nə demək olduğunu düşünmək və anlamaq üçün bir roman. pislik oradadır, yaxşılıq da oradadır. Yazıçının yaradıcılığını daha yaxşı başa düşmək üçün onun şəxsiyyətini, taleyini yaxşı bilmək lazımdır.

1955-ci ildə Nobel mükafatçısı B. Pasternak “Məşhur olmaq eybəcərdir...” şeirində bu sözləri yazırdı: “Amma fırıldaqsız yaşamaq lazımdır...”. Məncə M.A. Bulqakov gələcəyin zəngini eşitdi və məhz belə bir həyat yaşadı. İndi onun şəxsiyyətini daha yaxından tanımaq üçün təsəvvür edin ki, yazıçının özü də bizim tamaşaçılar arasında olacaq, ondan müsahibə götürməli olacaqsınız. Mixail Afanasyeviç rolunu hər biriniz oynaya bilərsiniz. Sadəcə unutmayın ki, sizin xüsusi bir missiyanız var: qonaqlarımızı təmsil etdiyiniz şəxslə tanış edirsiniz.

Müsahibə

1. Mənə deyin, uşaqlığınız harada keçib? (Mən Kiyev şəhərində ilahiyyat professoru A.İ.Bulgakov və Varvara Mixaylovnanın ailəsində anadan olmuşam. Valideynlərim ali təhsilli, ziyalı insanlar idi).

2. Evinizdə hansı ənənələr üstünlük təşkil edirdi? (Birincisi, ana evin kraliçası idi, o, bizim üçün bir mühit yaratmağı bacardı xoşbəxt uşaqlıq(mənim və 4 qardaşım 2 bacım üçün). Ev kitaba hörmətlə yanaşdı: Puşkin və Qoqol uşaqlıqdan sevimli yazıçılarım olub.

3. Hansı təhsil almısınız? (Əvvəlcə evdə anamın rəhbərliyi altında, çünki evlənmədən əvvəl gimnaziya müəllimi idi. Sonra 1900-cü ildə ilk Aleksandr gimnaziyasına daxil oldum, sonra həkim olmaq qərarına gəldim və Kiyev Universitetinin tibb fakültəsinə daxil oldum. , Birinci Dünya Müharibəsi ərəfəsində fərqlənmə diplomu ilə bitirdiyim).

4. Birincisi kimi Dünya müharibəsi həyatınıza təsir etdi? (Müharibə təkcə mənim deyil, ölkənin həyatını da dəyişdirdi. Qızıl Xaç missiyası ilə könüllü olaraq əfsanəvi general Brusilovun komandanlığı ilə cənub-qərb cəbhəsinə yollandım. Burada, cəbhə xəstəxanalarında əsgərləri əməliyyat etdim. cəbhə xəttindən müharibənin nə olduğunu gördüm və başa düşdüm ki, bu, bəşəriyyətin başına gələ biləcək ən pis şeydir).

5. Nikolskoye kəndində Smolensk quberniyasına necə düşmüsünüz? (Çaşqınlıq üzündən Moskva qubernatorunun əmri ilə məni cəbhə bölgəsindən geri çağırıb bu kəndə göndərdilər. zemstvo həkimi. Burada vəziyyət cəbhədəkindən çox da yaxşı deyildi. Dərman yox idi. Hər yerdə cəhalət hökm sürürdü. rastlaşdım dəhşətli xəstəliklər. Amma “Gənc həkimin qeydləri”nə məhz buradan başladım.

6. İnqilab və vətəndaş müharibəsi haqqında nə hiss etdiniz? (Mən həmişə zorakılığın əleyhinə olmuşam. İnqilab isə mənə heç bir zövq vermədi. Yaşamaq və sevdiyim işlə məşğul olmaq istəyirdim).

7. İnqilab zamanı özünüzü harada tapdınız? (Kiyevdə idim. Açdım özəl klinika. Amma məni kənarda qoymadılar. 1917-ci ildən 1919-cu ilə qədər güc demək olar ki, hər gün dəyişirdi. İndi qırmızılar, indi ağlar, indi Petlyura, indi almanlar. Lakin onların hamısının tibbi yardıma ehtiyacı var idi.)

8. Nə vaxt anladınız ki, peşəniz ədəbiyyatdır, yazıçı olacaqsınız? (Ağ Ordu ilə birlikdə geri çəkildiyim Vladiqafqazda).

9. Qlobal miqyasda həyatınızı nə dəyişdi? (1921-ci ildə mən Moskvaya köçdüm və tezliklə hekayələr " Ölümcül yumurtalar"Və" Bir itin ürəyi" Amma əsl uğur bir dramaturq kimi mənə sonradan gəldi. 1926-cı ildə Moskva İncəsənət Teatrında "Turbinlərin günləri" pyesi, Vaxtanqov Teatrında "Zoykinanın mənzili" tamaşaya qoyuldu. Lakin bu xoşbəxt vaxt uzun sürmədi. Mətbuatda hücumlar başladı, mən hakimiyyətin müəyyən etdiyi çərçivəyə sığmayan yazıçı idim. Təqib vaxtı gəldi, qəzetlər qışqırdı: “Kahrolsun bulqakovçuluq!” 1929-cu ildə bütün pyeslərim teatrın repertuarından çıxarıldı. Özümü dolanışıqsız tapdım).

10. Özünüzü qorumaq üçün hansı addımları atmısınız? (SSRİ hökumətinə məktub göndərdim. Martın 28-də Stalin məni mənzilimə çağırdı və söz verdi ki, işə düzələcəyəm. Doğrudan da, məni Moskva İncəsənət Teatrına ikinci rejissor kimi qəbul etdilər).

11. Çoxlu əsərləriniz var, kitablarınızdan hansını həyatınızda ən vacib hesab edirsiniz? (“Ustad və Marqarita”. Bu, mənim “qürub” romanımdır. Mən onu 1928-ci ildə yazmağa başladım, 1940-cı ildə bitirdim. Bu roman 7 nəşrdən keçdi, əvvəlcə “Qara sehrbaz” adlandı).

12. Bu romanı kimə həsr etmisiniz? (Roman həyat yoldaşım Yelena Sergeyevnaya həsr olunub. O, mənim Marqaritam idi. O, rifahı, firavanlığı qoyub mənimlə təqib olunanların iztirablarını bölüşdü. Romanımın çapına 1966-cı ildə nail oldu).

13. Sizcə, indiki gənclərin kitabınıza ehtiyacı varmı? (Düşünürəm ki, gənclərin romanı oxumaqdan alacaqları təəssürat onlara daha yaxşı naviqasiya etməyə kömək edəcək müasir dünya, bu qədər aqressiv olan, yaxşılıq və humanizm ideallarının məhv edildiyi. Roman özünüzü başa düşməyə və bir-birinizə daha dözümlü olmağa kömək edəcək. Əsas odur ki, bu kitab istənilən vaxt, istənilən şəraitdə insan qalmağınıza kömək edir)

Müəllim sözü.

- M.A.-nın məsləhətinə əməl edəcəyik. Bulqakov və "Ustad və Marqarita" romanına müraciət edin. Roman mürəkkəbdir, kompozisiyanın xüsusiyyətlərini və personajların qarşılıqlı təsirini anlamadan onu başa düşmək o qədər də çətin deyil.

- Bəs, romanın tərkibi necədir? (Aksiya iki zaman məkanında baş verir: 30-cu illərdə MoskvadaXXəsrdə və YershalaimdəIeramızın əsri e. Hadisələr real və qeyri-real ölçülərdə baş verir. Romanda onlar hərəkət edirlər real insanlar və şeytanın dəstəsi.)

- “Ustad və Marqarita” romanındakı personajlar cədvəlinə müraciət edək.

Yershalaim 1-ci əsr AD . Moskva XX V. 30s

Yeshua Master

Pontius Pilat Voland

Levi Metyu İvan Bezdomnı

- Romanın süjeti nədir? (Bu, roman daxilində bir romandır. Ustad Yevangelist hadisələri yenidən nəzərdən keçirərək yazdı. Romanda Yeshua və Ustadın hekayəsində ortaq bir şey var.)

Müəllim: Roman və onun problemlərinə keçməzdən əvvəl hekayəni xatırlayaq.

- 1930-cu illərdə Moskva necə idi?XXəsr? (Siyasət. İqtisadiyyat. Mədəniyyət.)

- Yerusəlim necədir? (Kitabda bu, Yerşalaimdir. Roma əyaləti. Yəhudi dövlətinin qədim paytaxtı. Roma İmperiyasının vitse-prokuroru tərəfindən idarə olunur. Totalitar dövlət.)

- Roman çoxşaxəli və fəlsəfidir. Müəllifin nə demək istədiyini, onu hansı problemlər narahat etdiyini öyrənməliyik? (Sevgi haqqında, sədaqət haqqında, xeyir və şər haqqında roman. İnsan və onun mahiyyəti, əxlaq haqqında).

Fəsil 1 . Voland Moskvada görünür.

Fəslin əsas ideyası nədir? (Hesab edirəm ki, bu fəsildə əsas odur ki, insanlar inamını itirib, inamsız yaşayırlar. Axı Berlioz ağıllı insan, MASSOLIT sədri, Allahı inkar edir. Bu, yaxşı deməkdir, amma əsas odur ki, o, doqmatistdir, düşüncə prosesində azad olmayan insandır. Üstəlik, o, İvan Bezdomnı kimi adamları aldadır. Berlioz hər cür fikir ayrılığına qarşı çıxır və nifrət aşılayır. Ona görə də başını itirir.

İnsanla əlaqəli başqa bir problem onun gücü necə qəbul etməsidir?

müraciət edək2-ci fəsil "Ponti Pilat". Hər şeydən əvvəl, İncildəki İsa ilə Bulqakovun Yeshuasını ayırd etməliyik.

"Ustad və Marqarita" romanı

Allahın oğlu, 33 yaşında

Yeshua-Ha-Nozri, 27 yaş

Ana - Məryəm, Ata - dülgər Yusif.

Valideynlərini xatırlamır. Ata suriyalı, avara ola bilər.

12 şagirdi var - həvarilər.

1 tələbə - Levi Matvey.

Xalq arasında məşhurdur; eşşəklə Yerusəlimin girişində təntənəli yığıncaq. Dağda Xütbə.

Onu şəhərdə heç kim tanımır.

Məsihin dəfni və 3-cü gündə dirilməsi.

Yeshuanın cəsədi Metyu Levi tərəfindən oğurlanıb.

Yəhuda özünü asdı.

Yəhuda Ponti Pilatın əmri ilə öldürülür.

İlahi mənşəli möcüzələr.

Həkim və filosof dünyəvi bir sözlə Ponti Pilatın baş ağrısını aradan qaldırır.

Niyə Ustad Ponti Pilatı öz romanının baş qəhrəmanı edir? (Çünki o, mənəvi seçim etməlidir.)

Ponti Pilatın Yeshua ilə necə əlaqəsi var? (O, nəhayət, onu anlayan birini tapdı, bu insanı daha yaxından tanımaq istəyir.)

Niyə Pilat hələ də Yeshuanın edamını əmr edir? (Yeshua hakimiyyəti tənqid etməyə cəsarət etdiyi üçün Ponti Pilat qorxdu və qorxaq idi. Karyerasının üstündən addım ata bilmədi).

Yeşuanın edamından sonra Ponti Pilat özünü necə hiss edir? (O, əzab çəkir, vicdan əzabı çəkir. Pilat Yeshuanın ölümünə görə qisas alır, məhz onun əmri ilə Kariatlı Yəhuda öldürülür. O, vicdanını sakitləşdirmək istəyir, lakin bu kömək etmir. Prokuror daim onun dialoqu haqqında düşünür. güc haqqında Ha-Nozri ilə indi Pilat bunun ardınca getməyin lazım olmadığını düşünür dövlət maraqları, bəlkə də hələ də ümumbəşəri dəyərlərə müraciət etməliyik.)

İndi Moskvaya qayıdaq.

Sizcə, Voland niyə Moskvada görünür? (Birincisi, bu şəhərdə insanların necə dəyişdiyini bilmək istəyir?)

Variety-də nə baş verir? (Voland moskvalıları sınayır və görür ki, bu insanlar heç nəyə inanmırlar. Varenuxa, Rimski və benqal dili ilə səhnələr. Onları nifrət bürüyür. Yenə də son an qəddarlıqlarından qorxurlar və benqalilərə mərhəmət göstərirlər. "İnsanlar insanlara bənzəyir" deyən Voland onlar haqqında.)

Yəni insanlar dəyişib? (Onlar dəyişiblər, çünki mərhəmət onların qəlblərini bəzən döyür." Mənzil məsələsi onları məhv etdi,” Voland deyir.)

Voland bu ifadəni niyə deyir? (Çünki buna görə xəyanət baş verir. Aloizi Moqariç öz mənzilini ələ keçirmək üçün Ustaya xəyanət edir).

Amma şəhərdə başqa insanlar varmı? (Bəli, bu, Ponti Pilat haqqında roman yazan Ustaddır. O, əxlaq haqqında düşünür və ona görə yaşayır. əxlaqi prinsiplər. Evini itirir. Səbəb, ancaq bu sözü tam anlayan İNSAN olaraq qalır. Bu, sevgilisini itirərək ona sadiq qalan Marqaritadır. Sevgi üçün hər şeyə qadirdir.)

Deməli, buna görə Voland onu topunun kraliçası seçir? (Marqarita romandakı hamıdan daha nəcib və dürüstdür, mərhəmətlidir və əsas da budur. O, sevgi naminə çox şey edə bilər).

Voland hər şeyi edə bilər: mükafatlandırmaq və cəzalandırmaq, lakin bağışlaya bilməz. Axı Fridanı bağışlayan dünyəvi qadın Marqaritadır (Fridanın hekayəsi). Ponti Pilata azadlıq verən və onu Yəşuanın edamına görə bağışlayan Ustaddır ki, xeyirlə şər arasında əbədi mübahisə bitdi).

Voland başqa hansı missiyanı yerinə yetirdi? (O, ədaləti bərpa etdi)

Romanda kimin cəzalandırıldığını xatırlayın? (Doqmatistlər (Berlioz), satqınlar (Aloizi Moqariç), qorxaqlar.

Ustad niyə “İşığa deyil, sülhə” layiqdir?

A) sakitləşmədi;

B) yer sevgisindən əl çəkmədi;

C) azadlıq arzusunda idi və burada sülh Ustad üçün azadlıqdır

İndi uşaqlar, dərsi yekunlaşdıraq. (Uşaqların cavabları)

Müstəqil iş: mövzulardan biri üzrə mini-esse yazın:

A) “Romanda xeyir və şər”;

B) “Roman mənə nə öyrətdi?”;

C) “Romanı oxuyandan sonra nə başa düşdüm?”

Qruplarda işləyin. Krossvord.

Rəsmlərin qorunması.

Refleksiya.

Dərsdə təkrarladım ki...

Mən bunu bəyəndim ki...

Bu gün öyrəndim ki...

Sinifdəki qiymətim...

Ev tapşırığı . Mini esse. Ustaya məktub yazın. Ponti Pilata məktub yazın.

“Master və Marqarita” rus ədəbiyyatının şah əsəridir, burada indi və keçmiş bir-birinə qarışır. Müəllif yaradıcılığı üzərində işləmişdir çoxu həyat və nəticədə oxuculara möhtəşəm və bənzərsiz bir əsər bəxş etdi rənglərlə doludur. Fantastikliyi və qeyri-adiliyi ilə diqqəti cəlb edən müxtəlif qəhrəmanlar. Bu, Bulqakovun romanıdır, burada yüksəlirlər müxtəlif mövzular bütün problemləri ilə, bu barədə yazacağıq.

Master və Marqarita problemləri

Bayaq dediyimiz kimi, Bulqakov romanında müxtəlif problemlər qaldırır ki, yazıçı öz personajları, onların obrazları və hərəkətləri ilə onları üzə çıxarır, həll yolları axtarır. Belə ki, “Ustad və Marqarita” romanı seçim problemi, xeyirlə şər problemi, sevgi və tənhalıq problemi, yaradıcılıq və əxlaq problemi kimi problemləri ortaya qoyur. Hər şeyi daha ətraflı nəzərdən keçirək.

Bulqakovun əsərini oxuyarkən yazıçının qaldırdığı ilk problemi görürük və bu seçim problemidir. Bulqakov süjeti elə qurur ki, onun taleyi və həyatın hansı qanunlarla inkişaf edəcəyi hər bir personajdan asılıdır. Yazıçı öz qəhrəmanlarının hər birinə həyatlarını yaxşılığa doğru dəyişmək imkanı verir, lakin onların hər biri bu şansdan istifadə etmir. Ancaq hər kəs seçim qarşısındadır. Bu, sərvət içində əri ilə bir həyat seçməli və ya kasıb Ustadla yaşamalı olan Marqaritadır. Bu, həm də Ponti Pilatın etməli olduğu seçimdir. Ryuxin və Bezdomnının etməli olduğu seçim. Bulqakovun əsərini oxuyub bitirdikdən sonra gördük ki, qəhrəmanların hər biri hələ də öz şəxsi seçimini edir və bu, hər biri üçün özünəməxsus şəkildə düzgündür.

Romanda əsas şey budur mənəvi problem, hər bir insan özü üçün nəyin yaxşı, nəyin pis olduğunu müəyyən etməli olduqda, xəyanət yolunu tutmalı və ya öz ideallarına sadiq qalmalı, qorxaq ol və ya ədalətli yol tutmalıdır. Bütün qəhrəmanlar həyatlarının bir nöqtəsində özləri üçün qərar verirlər mənəvi məsələlər, bu və ya digər yolu seçmək. Beləliklə, Pontius günahsızlara bəraət vermək, yoxsa ölüm hökmü vermək barədə özü qərar verməlidir. Usta seçim etməlidir ki, ya işindən əl çəksin, senzuraya tab gətirsin, ya da öz romanını müdafiə etsin. Marqarita əri ilə birlikdə olmaq və ya taleyini sevimli Ustası ilə bölüşmək qərarına gəlməlidir. Eyni zamanda bütün personajlar problemin mənəvi tərəfi ilə üzləşirlər.

Başqa biri əbədi problemlər Bulqakovun aşkar etdiyi şey xeyir və şər problemi idi. Bu mövzu bir çox yazıçıları maraqlandırdı və hər zaman aktual idi. Bulqakov da xeyir-şər problemindən kənarda qalmamış və öz personajlarının həyatından, seçimlərindən istifadə edərək, onu özünəməxsus şəkildə ortaya qoyub. Müəllif Yerşalaim və Volanddan olan Yeşua obrazlarında tarazlıqda olmalı və bir-biri olmadan mövcud ola bilməyən iki fərqli qüvvəni təcəssüm etdirir. İki qüvvənin bərabər olduğunu və eyni səviyyədə dayandığını gördük. Voland və Yeshua dünyanı idarə etmirlər, ancaq birlikdə yaşayırlar və mübahisələr təşkil edir. Eyni zamanda əminliklə deyə bilərik ki, xeyirlə şərin mübarizəsi əbədidir, çünki dünyada heç bir günah işləməmiş insan yoxdur, necə ki, həyatında heç vaxt yaxşılıq etməyən yoxdur. . Əsas odur ki, bu iki qüvvəni tanıya, düzgün yolu seçə bilək. Oxuculara nəyin yaxşı, nəyin pis olduğunu anlamağa kömək edən romandır.

Müəllif yaradıcılıq problemindən kənarda qalmayıb. Artıq ilk səhifələrdən saxta və həqiqi yaradıcılıq problemini görürük. Bu mövzu Bulqakov üçün də həyəcanlı və ağrılı idi. Görünür, elə buna görə də bir çox oxucular və ədəbiyyatşünaslar Bulqakovun özünü Ustad obrazında görürlər.

Əsəri oxuyanda görürük ki, MASSOLİT üzvləri nə yazacaqlarına deyil, ciblərini necə dolduracaqlarına fikir verirlər. Müəllif, birinci mərtəbədə yerləşən restoranın həmişə mədəniyyət məbədi və hər zaman onun əlamətdar yeri olan yazıçıları təsvir edir. Amma əsl yazıçı Ustaddır, onun obrazında təsvir olunur əsl sənətkar həqiqətən yazan qələm yaxşı iş. Ancaq ortabab massolitlər onu qiymətləndirmədilər və üstəlik, personajı dəliliyə sövq etdilər. Bununla belə, müəllif deyir ki, vaxt gələcək və hack işləri cəzalandırılacaq, ali səlahiyyətlər Hər kəsə əməllərinin əvəzini verəcəklər. Əsərdə əlyazmaların yanmadığı vurğulanır ki, bu da o deməkdir ki, özünü ədəbiyyatla bağlamış hər bir şəxs yaradıcılığa məsuliyyətlə yanaşmalıdır. Ədalət Voland və onun yoldaşlarının sayəsində bərpa olundu. Yalanların və saxtakarlığın bütün ocağı yanırdı. Və hətta yeni bir bina tikilsə belə, yeni hacklər gələcək, ancaq bir müddət həqiqət qalib gəldi. Əsl istedadların isə öz şah əsərlərini dünyaya gətirmək üçün indi bir az vaxtı var.

Sevgi hər kəsi narahat edən hissdir və sevgi problemi “Ustad və Marqarita” romanında da açılıb. Sevgi həqiqətən insanları fərqli şeylərə sövq edən güclü bir hissdir. Bulqakov məhəbbət mövzusunu iki qəhrəmanın: Marqarita və Ustad obrazları vasitəsilə açır. Lakin onların ümumi xoşbəxtliyi üçün maneələr var. Birincisi, qəhrəmanın evliliyi, ikincisi, Ustadın iştirakı psixiatriya xəstəxanası. Lakin qəhrəmanların sevgisi o qədər güclüdür ki, Marqarita şeytanla sövdələşməyə qərar verir. Ona canını satır, sevdiyini qaytarsaydı. Romanda sevgini necə görürük? Əvvəla, bu, qəhrəmanları nə pis, nə də yaxşılaşdıran sevgidir, sadəcə olaraq onları fərqli edir. Yazıçı sevgisi fədakar, fədakar, mərhəmətli, əbədi və vəfalıdır.

Şəxsən mən “Ustad və Marqarita” romanını 3 dəfə oxumuşam. Debüt oxu, əksər oxucular kimi, yəqin ki, çaşqınlıq və suallara səbəb oldu və çox da təsirli olmadı. Aydın deyildi: bütün planetin sakinlərinin bir çox nəsilləri bu kiçik kitabda nə tapırlar? Bəzi yerlərdə dini, bəzilərində fantastik, bəzi səhifələr tamamilə cəfəngiyatdır... Bir müddət sonra yenidən M. A. Bulqakova, onun fantaziya və eyhamlarına, mübahisəli fikirlərinə çəkildim. tarixi təsvirlər və aydın olmayan nəticələr çıxarmaq üçün oxuculara buraxdı. İkinci oxunuş daha xoş oldu - sırf estetik baxımdan. Gözəl dil, qeyri-ciddi dialoqlar, əzbərdən xatırlamaq istədiyiniz orijinal sözlər və ifadələr və sonra haradasa bir söhbətdə uğurla "buraxın". Sonralar roman iki gündə kitabdan dayanmadan “bir nəfəsdə” oxundu. Və hər dəfə məni düşündürürdü... Nə haqqında? Nə haqqında? Birincisi, din haqqında. İman məsələlərində hər şey nə qədər qeyri-sabit, subyektiv və nisbidir! Səbirlə dua edən və oruc tutan, İncilləri əzbər bilən insanların ehkam hesab etdikləri şeylər əslində başqa cür də baş verə bilər! Bu, təbii ki, fitnə və bidətdir. Ancaq həqiqəti tapmaq nə qədər maraqlıdır! İsa kim idi? Və orada idi? Yoxsa elədir kollektiv obraz, Robin Hud və ya Dobrynya Nikitich kimi? Bu baxımdan “Ustad və Marqarita” romanı şübhə edən və məntiqli düşünməyə çalışan insana zamana səyahət etmək üçün unikal imkan yaradır. Qədim xristian mətnlərindəki hadisələrdə iştirak. Pontius Pilatın özünün fikirləri ilə tanış olun! Və hətta - Allahın oğlunun özü ilə "eyni zaman-məkanda olmaq". Dini hisslərə aid olan hər şeyi, kilsə institutu ilə bağlı duyğuların diapazonunu bu essedə izah etmək mümkün deyil. Burada, bəlkə də, bütöv bir dissertasiya tələb olunur. Amma təhrif real hadisələr müqəddəs mətnlər yəqin ki, belədir. “Ustad” Marqarita ilə birlikdə oxucuları bu barədə, eləcə də “həqiqəti” dərk etməyin mümkünsüzlüyü haqqında düşünməyə vadar edir. Bulqakovun mətnini oxuyanda istedad, onun kövrəkliyi, incəliyi və ağrıları haqqında düşünürsən. Hər bir “Usta” üçün öz Muse-ni tapmaq nə qədər vacibdir. Qoruya bilən, qoruya bilən (yaxud). yaradıcı insan, həyatın çirkabından və ədalətsizliyindən, cəmiyyətin zərbələrindən, bayağı diqqətsizlikdən, nadir ekzotik çiçək kimi təsir edici və həssas. "Arxa" olmasaydı, demək olar ki, heç bir dahi bu qədər parlaq və tam çiçəkləməzdi. Bulqakov M.A., əksər əsərlərindən məlum olduğu kimi, mükəmməl karikaturaçı, dövrünün əmr və əxlaqını tədricən, çox ehtiyatla və məharətlə (çünki: senzura!) ələ salan satirik idi. “Ustad və Marqarita”da da onsuz oxşar anlar alınmadı. Kifayət qədər layiqli vətəndaşlar qaçarkən estrada teatrında tamaşalar nəyə dəyər dəbli paltarlar və alt paltarsız qalmağa hazır olan “Parisdən” yeni ayaqqabılar! Günlərlə necə atladılar! Təlim edilmiş itlər kimi! Və daha çox misal çəkmək olar. Düşünürəm ki, gələcəkdə bu romana bir neçə dəfə qayıdacağam, onu yenidən oxuyacağam və özüm üçün “yeni üfüqlər” kəşf edəcəyəm.

Dərsin məqsədləri:

  • tələbələrə M. A. Bulqakovun mənəvi və sosial əhəmiyyətini anlamağa kömək etmək;
  • ölkəmizin mədəni və mənəvi həyatına təsirinin dərk edilməsini genişləndirmək;
  • onları axtarış işlərinə cəlb etmək, yazıçının şəxsiyyətinə və yaradıcılığına marağı oyatmaq;
  • müəllifin əsərlərinin müstəqil təhlili bacarıqlarını inkişaf etdirmək;
  • oxuduqlarınıza münasibətinizi bildirin;
  • xeyir-şər, sədaqət və xəyanət, həqiqət və yalan problemi haqqında düşünməyə vadar edəcək.

Avadanlıq:

  • maqnitofon,
  • tədqiqatçı xəritələri; ədəbiyyatşünaslar.

Epiqraf

arxiv işçiləri.
Ancaq saxtakarlıq olmadan yaşamalıyıq,
Axırda belə yaşa
Kosmos sevgisini sizə cəlb edin, Gələcəyin çağırışına qulaq asın.

(B. Pasternak). Əlyazmalar yanmaz.

(Latın atalar sözü)
“Cəhənnəm və cənnət cənnətdədir” deyirlər.
Özümə baxdım və yalana əmin oldum:
Cəhənnəm və cənnət kainat bağlarında dairələr deyil. Cəhənnəm və cənnət ruhun iki yarısıdır.

(Ömər Haim).

Dərsin gedişatı Müəllimin sözü:

BU GÜNÜN DƏRSİMİZ M.Ə. Bulqakov və onun "Ustad və Marqarita" romanı.

Sizdən dərsin epiqrafını yazmağınızı və ilahi musiqi yazan dahi bəstəkar İohan Sebastyan Baxın musiqisini dinləmənizi xahiş edirəm - “Cənnətdə cəhənnəm və cənnət...” .

Ömər Xəyyamın bu rübailərini sizə oxumağım təsadüfi deyil. İnsanın özünə baxmaq, mənim kim olduğumu və bu dünyada niyə yaşadığımı anlaması heç vaxt gec deyil? İçimdə nə daşıyıram, yaxşı və ya pis? M.A. bu və bir çox digər suallara cavab verməyə çalışıb. Bulqakov.

Bədii əsəri həqiqətən oxumaq, oxuduqlarınıza düşünülmüş və qiymətləndirici münasibət, faydalı təsir göstərmədən onu yaşamaq, onun üzərində düşünmək, cavabınızın nəyə səbəb olduğunu, sizi sevindirən və ya qəzəbləndirdiyini anlamaq deməkdir haqqında bədii ədəbiyyat mənəvi dünya oxucu.

Buna görə də dərsimizin məqsədi romanın mürəkkəb kompozisiyasını başa düşmək, M. A. Bulqakovun hər birimiz üçün, belə mürəkkəb və ziddiyyətli bir dünyada, bəzən sizin də ağlınızın kəsildiyi bir dünyada yaşayan insanlar üçün nə demək olduğunu düşünmək və anlamaqdır. doğrunun harada olduğunu, yalanın, şərin, yaxşının harada olduğunu anlaya bilmir. Yazıçının yaradıcılığını daha yaxşı başa düşmək üçün onun şəxsiyyətini, taleyini yaxşı bilmək lazımdır.

1956-cı ildə Nobel mükafatı laureatı B.Pasternak “Məşhur olmaq eybəcərdir...” şeirində bu sözləri yazır: “Amma saxtakarsız yaşamaq lazımdır...”. Məncə M.A. Bulqakov, gələcəyin çağırışını eşitdi və məhz belə bir həyat yaşadı. İndi onun şəxsiyyətini daha yaxından tanımaq üçün təsəvvür edin ki, yazıçının özü də bizim tamaşaçılar arasında olacaq, ondan müsahibə götürməli olacaqsınız. Mixail Afanasyeviç rolunu hər biriniz oynaya bilərsiniz. Sadəcə unutmayın ki, sizin xüsusi bir missiyanız var: qonaqlarımızı təmsil etdiyiniz şəxslə tanış edirsiniz.

Müsahibə.

1) Mənə deyin, uşaqlığınız harada keçib? (Mən Kiyev şəhərində ilahiyyat professoru A.İ.Bulgakov və Varvara Mixaylovnanın ailəsində anadan olmuşam. Valideynlərim ali təhsilli, ziyalı insanlar idi)

2) Evinizdə hansı ənənələr üstünlük təşkil edirdi? (Birincisi, anam evin kraliçası idi, xoşbəxt uşaqlığımıza (mənim və 4 qardaşım, 2 bacım üçün) mühit yaratmağı bacarmışdı). uşaqlıq.

3) Hansı təhsil almısınız? (Əvvəlcə evdə anamın rəhbərliyi altında, çünki evlənmədən əvvəl gimnaziya müəllimi idi. Sonra 1900-cü ildə ilk Aleksandr gimnaziyasına daxil oldum, sonra həkim olmaq qərarına gəldim və Kiyev Universitetinin tibb fakültəsinə daxil oldum. Birinci Dünya Müharibəsi ərəfəsində məzun oldum).

4) Birinci Dünya Müharibəsi həyatınıza necə təsir etdi? (Müharibə təkcə mənim deyil, ölkənin həyatını da dəyişdirdi. Qızıl Xaç missiyası ilə könüllü olaraq əfsanəvi general Brusilovun komandanlığı ilə cənub-qərb cəbhəsinə yollandım. Burada, cəbhə xəstəxanalarında əsgərləri əməliyyat etdim. cəbhə xəttindən müharibənin nə olduğunu gördüm və başa düşdüm - bu, bəşəriyyətin başına gələ biləcək ən pis şeydir.)

5) Nikolskoye kəndində Smolensk quberniyasına necə gəldiniz? (Çaşqınlıq üzündən Moskva qubernatorunun əmri ilə məni cəbhə bölgəsindən geri çağırıb zemstvo həkimi bu kəndə göndərdi. Burada vəziyyət cəbhədəkindən çox da yaxşı deyildi. Dərman yox idi. Hər yerdə nadanlıq hökm sürürdü. Dəhşətli xəstəliklərlə qarşılaşdım, amma burada “Gənc həkimin qeydləri”nə başladım.

6) İnqilab və vətəndaş müharibəsi haqqında nə hiss etdiniz? (Mən həmişə zorakılığın əleyhinə olmuşam. İnqilab isə mənə heç bir zövq vermədi. Yaşamaq və sevdiyim işlə məşğul olmaq istəyirdim.)

7) İnqilab zamanı özünüzü harada tapdınız? (Kiyevdə idim. Özəl klinika açmışdım. Amma məni kənarda qoymadılar. 1917-1919-cu ildən hökumət demək olar ki, hər gün dəyişirdi: qırmızılar, sonra ağlar, sonra Petlyura, sonra almanlar. Amma hamısı tibbi yardım lazım idi.)

8) Çağırışınızın ədəbiyyat olduğunu, yazıçı olacağını nəhayət nə vaxt başa düşdünüz? (Ağ Ordu ilə birlikdə geri çəkildiyim Vladiqafqazda).

9) Qlobal həyatınızı nə dəyişdi? (1921-ci ildə Moskvaya köçdüm və tezliklə "Ölümcül yumurtalar" və "İtin ürəyi" hekayələri çap olundu. Amma dramaturq kimi əsl uğur mənə gəldi. 1926-cı ildə "Turbinlərin günləri" pyesi Moskva İncəsənət Teatrı, Vaxtanqov Teatrında isə "Zoykanın mənzili" tamaşaya qoyuldu "Amma bu xoşbəxt vaxt çox çəkmədi. Mətbuatda hücumlar başladı, mən hakimiyyətin müəyyən etdiyi çərçivəyə sığmayan yazıçı idim. Zaman Təqiblər gəldi, qəzetlər dedi: "Bulqakovçuluq mən özümü dolanışıqsız tapdım."

10) Özünüzü qorumaq üçün hansı addımları atmısınız? (SSRİ hökumətinə məktub göndərdim. Martın 28-də Stalin məni mənzilimə çağırdı və söz verdi ki, işə düzələcəyəm. Doğrudan da, məni Moskva İncəsənət Teatrına ikinci rejissor kimi qəbul etdilər).

11) Çoxlu əsərləriniz var, kitablarınızdan hansını həyatınızda ən vacib hesab edirsiniz? (“Ustad və Marqarita.” Bu, mənim “qürub” romanımdır. Mən onu 1928-ci ildə yazmağa başladım və 1940-cı ildə bitirdim. Bu roman 7 nəşrdən keçdi, əvvəlcə “Qara sehrbaz” adlandı.)

12) Bu romanı kimə həsr etmisiniz? (Roman həyat yoldaşım Yelena Sergeyevnaya həsr olunub. O, mənim Marqaritam idi. O, rifahı, firavanlığı qoyub mənimlə təqib olunanların iztirablarını bölüşdü. 1966-cı ildə romanımın nəşrinə nail oldu).

13) Sizcə kitabınız müasir gənclərə lazımdırmı? (Düşünürəm ki, gənclərin romanı oxumaqdan alacaqları təəssürat onlara bu qədər aqressiv olan, yaxşılıq və humanizm ideallarının çökdüyü müasir dünyada daha yaxşı yol almağa kömək edəcək. Roman onlara özlərini dərk etməyə və daha çox olmağa kömək edəcək. bir-birinə dözümlüdür.)

Əsas odur ki, bu kitab istənilən vaxt, istənilən rejimdə insan qalmağınıza kömək edir.

Müəllim sözü.

M.A.-nın məsləhətinə əməl edəcəyik. Bulqakov və "Ustad və Marqarita" romanına müraciət edin. Roman mürəkkəbdir, kompozisiyanın xüsusiyyətlərini və personajların qarşılıqlı təsirini anlamadan onu başa düşmək o qədər də asan deyil.

Bəs, romanın tərkibi necədir? (Aksiya iki zaman məkanında cərəyan edir: 20-ci əsrin 30-cu illərində Moskvada və eramızın 1-ci əsrinin 30-cu illərində Yeruşalimdə. Hadisələr real və qeyri-real ölçülərdə cərəyan edir. Romanda real insanlar və şeytanın məmurları iştirak edir. )

“Ustad və Marqarita” romanındakı personajlar cədvəlinə müraciət edək.

Romanın süjeti nədir? (Bu, roman daxilində bir romandır. Ustad Yevangelist hadisələri yenidən nəzərdən keçirərək yazdı. Romanda Yeshua və Ustadın hekayəsində ortaq bir şey var.)

Müəllim: Roman və onun problemlərinə keçməzdən əvvəl hekayəni xatırlayaq.

1930-cu illərdə Moskva necə idi?

1) Yerusəlim nəyi təmsil edir? (Kitabda bu, Yeruşəlimdir. Roma əyaləti. Yəhudi dövlətinin qədim paytaxtı. Roma İmperiyasının vitse-prokuroru tərəfindən idarə olunur. Ümumiyyətlə, totalitar dövlət.)

Roman çoxşaxəli və fəlsəfidir. Müəllifin nə demək istədiyini, onu hansı problemlər narahat etdiyini öyrənməliyik? (Bəs, bu roman nədən bəhs edir? (sevgi haqqında, sədaqət haqqında. Xeyir və şər, insan və onun mahiyyəti, əxlaq haqqında).

Fəsil 1 Voland Moskvada görünür.

2) Bu fəslin əsas ideyası nədir? (Hesab edirəm ki, bu fəsildə əsas odur ki, insanlar inamını itirib, inamsız yaşayırlar. Axı Berlioz ağıllı adamdır, MASSOLİT-in sədri Allahı inkar edir. Bu da yaxşı deməkdir, amma əsas odur ki, o Doqmatikdir, düşüncə prosesində azad olmayan bir insandır, üstəlik, o, İvan Bezdomny kimi insanları aldadır və buna görə də başını itirir.)

2. İnsanla bağlı digər problem onun gücü necə qəbul etməsidir?

Gəlin 2-ci fəslin “Ponti Pilatına” müraciət edək. Hər şeydən əvvəl, İncildəki İsa ilə Bulqakovun Yeshuasını ayırd etməliyik.

İncil. "Ustad və Marqarita" romanı
Allahın oğlu, 33 yaşında. Yeshua -Ha-_Nozri 27 yaşındadır.
Məryəm ana, dülgər Yusif ata. Valideynlərini xatırlamır. Ata suriyalı, avara ola bilər.
12 şagirdi var - həvarilər. 1 tələbə Levi Matvey.
Xalq arasında məşhurdur; eşşəklə Yerusəlimə gedərkən təntənəli toplantı. Onu şəhərdə heç kim tanımır.
Dağda Xütbə. Yeshuanın cəsədi Metyu Levi tərəfindən oğurlanıb.
Məsihin dəfni və 3-cü gündə dirilməsi. Yəhuda Ponti Pilatın əmri ilə öldürülür.
İlahi mənşəli möcüzələr. Yəhuda özünü asdı.

Həkim və filosof dünyəvi bir sözlə Ponti Pilatın baş ağrısını aradan qaldırır.

3) Nə üçün Ustad Ponti Pilatı öz romanının baş qəhrəmanı edir? (Çünki o, mənəvi seçim etməlidir.)

4) Ponti Pilatın Yeshua ilə necə əlaqəsi var? (O, nəhayət, onu anlayan birini tapdı, bu insanı daha yaxından tanımaq istəyir.)

5) Nə üçün Pilat hələ də Yeşuanın edam edilməsini əmr edir? (Yeshua hakimiyyəti tənqid etməyə cəsarət etdiyi üçün Pilat qorxdu, qorxaqlaşdı. Karyerasının üstündən addım ata bilmədi).

6) Yeşuanın edamından sonra Ponti Pilat özünü necə hiss edir? (O, əzab çəkir, vicdan əzabı çəkir. Pilat Yeshuanın ölümünə görə qisas alır, məhz onun əmri ilə Kariatlı Yəhuda öldürülür. O, vicdanını sakitləşdirmək istəyir, lakin bu kömək etmir. Prokuror daim onun dialoqu haqqında düşünür. Ha-Nozri ilə, indi Pilat hesab edir ki, dövlət maraqlarına riayət etmək lazım deyil, bəlkə də, ümumbəşəri dəyərlərə riayət etmək lazımdır.)

İndi Moskvaya qayıdaq.

7) Sizcə, Voland niyə Moskvada görünür? (Birincisi, bu şəhərdə insanların necə dəyişdiyini bilmək istəyir?)

8) Estrada şousunda nə baş verir? (Voland moskvalıları sınayır və görür ki, bu adamlar heç nəyə inanmırlar. Varenuxa, Rimski və Benqalski ilə səhnələr. Onları nifrət bürüyür. Yenə də son anda onların qəddarlığından qorxub Benqalskiyə mərhəmət göstərirlər. “İnsanlar sanki insanlar," - Voland onlar haqqında deyir.)

9) Bəs insanlar niyə dəyişdi? (Onlar dəyişiblər, çünki mərhəmət onların ürəyini ancaq bəzən döyür. “Mənzil problemi onları korlayıb” deyir Voland.)

10) Voland bu ifadəni niyə deyir? (Çünki buna görə xəyanət baş verir. Aloiz Moqariç öz mənzilinə sahib çıxmaq üçün Ustaya xəyanət edir).

11) Bəs şəhərdə başqa insanlar varmı? (Bəli, bu, Ponti Pilat haqqında roman yazan Ustaddır. O, əxlaq haqqında düşünür, əxlaqi prinsiplərlə yaşayır. Evini, ağlını itirir, amma sözün tam mənasında İNSAN olaraq qalır. Bu, Marqarita, sevgilisini itirərək ona sadiq qalan, sevgi naminə hər şeyə qadirdir.)

Voland hər şeyi edə bilər: mükafatlandırmaq və cəzalandırmaq, lakin bağışlaya bilməz. Axı Fridanı bağışlayan dünyəvi qadın Marqaritadır (Fridanın hekayəsi). Ponti Pilata azadlıq verən və Yeshuanın edamına görə onu bağışlayan Ustaddır. Xeyirlə şər arasındakı əbədi mübahisə bitdi).

13) Voland başqa hansı missiyanı yerinə yetirdi? (O, ədaləti bərpa etdi)

14) Romanda kimin cəzalandırıldığını xatırlayın?

  • dogmatistlər (Berlioz.)
  • satqınlar (Aloiz Moqariç)
  • alt şalvar

Nə üçün Ustad “sülhə, işığa deyil”ə layiqdir?

a) sakitləşdi,
b) yer sevgisindən əl çəkmədi,
c) o, azadlıq arzusunda idi və burada sülh Ustad üçün azadlıqdır.)

İndi dərsimizi başa düşdükdən sonra ümumiləşdirin? (Uşaqların cavabları)

Müstəqil iş: mövzulardan biri üzrə mini-esse yazın

a) “Xeyir və şər”;
b) “Roman mənə nə öyrətdi”
c) “Romanı oxuduqdan sonra nə başa düşdüm.”

Qruplarda işləyin

Krossvord. Rəsmlərin qorunması.

Dərs zamanı nəyi təkrarladım.......

Mənim xoşuma gəldi ki, ……….

Bu gün öyrəndim ki………….

haqqında bilmək istəyirəm………

Sinifdəki qiymətim...... .

Şəxsən mən “Ustad və Marqarita” romanını 3 dəfə oxumuşam. Debüt oxu, əksər oxucular kimi, yəqin ki, çaşqınlıq və suallara səbəb oldu və çox da təsirli olmadı. Aydın deyildi: bütün planetin sakinlərinin bir çox nəsilləri bu kiçik kitabda nə tapırlar? Bəzi yerlərdə dini, bəzi yerlərdə fantastik, bəzi səhifələr tamamilə cəfəngiyyatdır...

Bir müddət sonra məni yenidən M.A.Bulgakov, onun fantaziya və təlqinləri, mübahisəli tarixi təsvirləri və çəkmək üçün oxucularına buraxdığı anlaşılmaz nəticələr cəlb etdi. İkinci oxunuş daha xoş oldu - sırf estetik baxımdan. Gözəl dil, orijinal dialoqlar, əzbərdən xatırlamaq istədiyiniz orijinal sözlər və ifadələr, sonra haradasa uğurla söhbətə "bağlayın".

Sonralar roman iki gündə kitabdan dayanmadan “bir nəfəsdə” oxundu. Və hər dəfə məni düşündürəndə...

Nəyin üstündə? Nə haqqında?

Birincisi, din haqqında. İman məsələlərində hər şey nə qədər qeyri-sabit, subyektiv və nisbidir! Səbirlə dua edən və oruc tutan, İncilləri əzbər bilən insanların ehkam hesab etdikləri şeylər əslində başqa cür də baş verə bilər! Bu, təbii ki, fitnə və bidətdir. Ancaq həqiqəti tapmaq nə qədər maraqlıdır! İsa kim idi? Və orada idi? Yoxsa bu, Robin Qud və ya Dobrynya Nikitich kimi kollektiv obrazdır?

Bu baxımdan “Ustad və Marqarita” romanı şübhə edən və məntiqli düşünməyə çalışan insana zamana səyahət etmək üçün unikal imkan yaradır. Qədim xristian mətnlərindəki hadisələrdə iştirak. Pontius Pilatın özünün fikirləri ilə tanış olun! Və hətta - Allahın oğlunun özü ilə "eyni zaman-məkanda olmaq".

Dini hisslərə aid olan hər şeyi, kilsə institutu ilə bağlı duyğuların diapazonunu bu essedə izah etmək mümkün deyil. Burada, bəlkə də, bütöv bir dissertasiya tələb olunur. Amma real hadisələrin müqəddəs mətnlər tərəfindən təhrif edilməsi çox güman ki, baş verir. “Ustad” Marqarita ilə birlikdə oxucuları bu barədə, eləcə də “həqiqəti” dərk etməyin mümkünsüzlüyü haqqında düşünməyə vadar edir.

Bulqakovun mətnini oxuyanda istedad, onun kövrəkliyi, incəliyi və ağrıları haqqında düşünürsən. Hər bir “Usta” üçün öz Muse-ni tapmaq nə qədər vacibdir. Təəssüratlı və həssas yaradıcı insanı həyatın çirkabından və ədalətsizliyindən, cəmiyyətin zərbələrindən, bayağı ehtiyatsızlıqdan nadir ekzotik çiçək kimi qoruya və qoruya bilən (yaxud da). "Arxa" olmasaydı, demək olar ki, heç bir dahi bu qədər parlaq və tam çiçəkləməzdi.

Bulqakov M.A., əksər əsərlərindən məlum olduğu kimi, mükəmməl karikaturaçı, dövrünün əmr və əxlaqını tədricən, çox ehtiyatla və məharətlə (çünki: senzura!) ələ salan satirik idi. Ustad və Marqaritanın da belə məqamlardan payı var idi. Kifayət qədər layiqli vətəndaşlar alt paltarları olmadan qalmağa hazır olan "Parisdən" dəbli paltarlar və yeni ayaqqabılar üçün qaçdıqları zaman estrada teatrındakı tamaşaların dəyəri nədir! Günlərlə necə atladılar! Təlim edilmiş itlər kimi! Və daha çox misal çəkmək olar.

Düşünürəm ki, gələcəkdə bu romana bir neçə dəfə qayıdacağam, onu yenidən oxuyacağam və özüm üçün “yeni üfüqlər” kəşf edəcəyəm.

    • Əbəs yerə “Ustad və Marqarita” romanını M.Bulqakovun “qürub romanı” adlandırmırlar. Uzun illər son işini yenidən qurdu, tamamladı və cilaladı. M.Bulqakovun həyatında keçirdiyi hər şeyi - həm xoşbəxt, həm də çətin - o, bütün ən vacib fikirlərini, bütün ruhunu və bütün istedadını bu romana həsr etmişdir. Və həqiqətən qeyri-adi bir yaradılış doğuldu. Əsər, ilk növbədə, öz janrı baxımından qeyri-adidir. Tədqiqatçılar hələ də bunu müəyyən edə bilmirlər. Bir çox insan Ustad və Marqaritanı hesab edir mistik roman, istinad […]
    • Marqaritanın gəlişi ilə o vaxta qədər fırtınanın dərinliklərində gəmiyə bənzəyən, köndələn dalğanı kəsən, dirəkləri düzəldən, qarşıdan gələn küləyə yelkən açan və hədəfə doğru irəliləyən roman - xoşbəxtlikdən cizgili, daha doğrusu, açıldı - buludların arasına düşən ulduz kimi. Etibarlı bələdçinin əli kimi etibar edə biləcəyiniz istiqamətləndirici əlamət. Romanın əsas mövzularından birinin “sevgi və mərhəmət”, “kişi ilə qadın arasındakı sevgi”, “həqiqi […]
    • İnsanlar tamamilə qarət olunduqda, sizin və mənim kimi, xilası başqa bir dünya qüvvəsindən axtarırlar. M. Bulqakov. Ustad və Marqarita M. A. Bulqakovun “Ustad və Marqarita” romanı qeyri-adidir ki, onda reallıq və fantaziya bir-biri ilə sıx bağlıdır. Mistik qəhrəmanlar 30-cu illərin fırtınalı Moskva həyatının burulğanına qərq olur və bu, real dünya ilə metafizik dünya arasındakı sərhədləri silir. Volandın qiyafəsində qaranlığın hökmdarı Şeytandan başqa heç kim bütün izzəti ilə qarşımızda görünmür. Onun səfərinin məqsədi [...]
    • Bulqakov Stalinə yazdığı məktubda özünü " mistik yazıçı" O, insanın ruhunu və taleyini təşkil edən bilinməyənlərlə maraqlanırdı. Yazıçı mistikin varlığını tanıdı real həyat. Sirli bizi əhatə edir, bizə yaxındır, lakin hər kəs onun təzahürlərini görmək iqtidarında deyil. Təbiət dünyası və insanın doğulması yalnız ağılla izah edilə bilməz; Volandın obrazı yazıçının şeytanın mahiyyətinin insanların başa düşdüyü kimi başqa bir orijinal şərhini təmsil edir. Voland Bulqakova […]
    • “Ustad və Marqarita” romanında 20-30-cu illərin Moskva reallığını təsvir edən M.Bulqakov satira texnikasından istifadə edir. Müəllif hər növ fırıldaqçıları və əclafları göstərir. İnqilabdan sonra Sovet cəmiyyəti mənəvi və mədəni özünütəcrid vəziyyətində tapdı. Dövlət rəhbərlərinin sözlərinə görə, yüksək fikirlər insanları tez bir zamanda yenidən tərbiyə etməli, onları “yeni cəmiyyətin” dürüst, doğruçu qurucularına çevirməli idilər. Media əmək şücaətlərini tərifləyirdi sovet xalqı, onların partiyaya və xalqa sədaqəti. Lakin […]
    • Qədim Yerşalaim Bulqakov tərəfindən elə məharətlə təsvir olunur ki, o, əbədi olaraq xatırlanır. Hər biri canlı portret olan müxtəlif qəhrəmanların psixoloji cəhətdən dərin, real obrazları. Romanın tarixi hissəsi silinməz təəssürat yaradır. Ayrı-ayrı personajlar və izdiham səhnələri, şəhər memarlığı və mənzərələri müəllif tərəfindən eyni dərəcədə istedadlı şəkildə yazılmışdır. Bulqakov oxucuları iştirakçı edir faciəli hadisələr qədim şəhərdə. Romanda güc və zorakılıq mövzusu universaldır. Yeshua Ha-Nozrinin sözləri [...]
    • Plan 1. Giriş 2. “Yalnız bir əksinqilab var...” (Bulqakovun hekayəsinin çətin taleyi) 3. “Bu, insan olmaq demək deyil” (Şarikovun “yeni” proletara çevrilməsi) 4. Şərikovçuluğun təhlükəsi nədir? Tənqiddə buna tez-tez deyilir sosial hadisələr və ya onları təsvir edən əsərlərə görə növlər. “Manilovizm”, “Oblomovizm”, “Belikovizm” və “Şarikovçuluq” belə ortaya çıxdı. Sonuncu, M. Bulqakovun aforizmlər və sitatlar mənbəyi kimi xidmət edən və ən məşhur [...]
    • “... bütün dəhşət ondadır ki, onun artıq it ürəyi yox, insan ürəyi var. Və təbiətdə mövcud olanların ən pisi." M. Bulqakov 1925-ci ildə “Ölümcül yumurtalar” hekayəsi çap olunanda tənqidçilərdən biri deyirdi: “Bulgakov eramızın satirikçisi olmaq istəyir”. İndi yeni minilliyin astanasında deyə bilərik ki, o, niyyətində olmasa da, bir olub. Axı o, istedadının təbiətinə görə lirikdir. Və dövr onu satirik etdi. M.Bulgakov bürokratik idarəetmə formalarından iyrənirdi [...]
    • “Mən bu romanı bütün əsərlərimdən çox sevirəm” romanı haqqında M.Bulgakov yazırdı. Ağ Qvardiya" Düzdür, zirvə romanı “Ustad və Marqarita” hələ yazılmayıb. Amma təbii ki, “Ağ Qvardiya” çox yer tutur mühüm yer V ədəbi irs M. Bulqakova. Bu, tarixi romandır, inqilabın böyük dönüş nöqtəsi və vətəndaş müharibəsinin faciəsi haqqında, bu çətin dövrlərdə insanların taleyindən bəhs edən sərt və kədərli hekayədir bu faciə olsa da vətəndaş müharibəsi yenicə bitdi “Əla […]
    • biri ən yaxşı əsərlər Bulqakovun 1925-ci ildə yazdığı "İtin ürəyi" hekayəsi. Hakimiyyət nümayəndələri onu dərhal müasirliyə dair iyrənc bir kitabça kimi qiymətləndirdilər və nəşrini qadağan etdilər. “İtin ürəyi” hekayəsinin mövzusu çətin keçid dövründə insan və dünyanın obrazıdır. 7 may 1926-cı ildə Bulqakovun mənzilində axtarış aparıldı, gündəlik və "İtin ürəyi" hekayəsinin əlyazması müsadirə edildi. Onları geri qaytarmaq cəhdləri heç bir nəticə vermədi. Daha sonra gündəlik və hekayə qaytarıldı, lakin Bulqakov gündəliyi və daha çoxunu yandırdı [...]
    • Bulqakov dövrün ziddiyyətlərini bir bütövlükdə bacarıqla birləşdirməyi və onların qarşılıqlı əlaqəsini vurğulamağı bilirdi. Yazıçı “İtin ürəyi” hekayəsində hadisələri və personajları bütün ziddiyyətləri və mürəkkəbliyi ilə göstərirdi. Hekayənin mövzusu sosial varlıq kimi insandır, onun üzərində totalitar cəmiyyət və dövlət öz nəzəri liderlərinin parlaq ideyalarını soyuq qəddarlıqla təcəssüm etdirən möhtəşəm qeyri-insani təcrübə aparır. Şəxsiyyət məhv olur, əzilir, onun bütün çoxəsrlik nailiyyətləri – mənəvi mədəniyyəti, imanı, […]
    • Bulqakovun hekayəsində ziyalıların nümayəndələrinin qiyməti aydın deyil. Professor Preobrajenski Avropada məşhur alimdir. O, insan orqanizmini cavanlaşdırmaq üçün vasitələr axtarır və artıq əhəmiyyətli nəticələr əldə edib. Professor - nümayəndə köhnə ziyalılar və əxlaq və əxlaq prinsiplərini bəyan edir. Filipp Filipoviçin fikrincə, bu dünyada hər kəs öz işi ilə məşğul olmalıdır: teatrda - oxumaq, xəstəxanada - fəaliyyət göstərmək. Onda heç bir dağıntı olmayacaq. Və material əldə etmək üçün [...]
    • Hesab edirəm ki, M.Bulqakov yüksək rütbəli müasirlərindən tamamilə “ədalətlə” “siyasi cəhətdən zərərli müəllif” damğası alıb. Çox açıq şəkildə təsvir etdi mənfi tərəfi müasir dünya. Mənim fikrimcə, Bulqakovun heç bir əsəri bizim dövrümüzdə “İtin ürəyi” kimi populyarlıq qazanmamışdır. Görünür, bu əsər cəmiyyətimizin ən geniş təbəqələrinin oxucularında maraq doğurmuşdur. Bu hekayə, Bulqakovun yazdığı hər şey kimi, qadağan olunmuşlar kateqoriyasına düşdü. Mən əsaslandırmağa çalışacağam […]
    • M.Qorkinin həyatı qeyri-adi parlaq olub və həqiqətən də əfsanəvi görünür. Bunu belə edən, ilk növbədə, yazıçı ilə xalq arasındakı qırılmaz bağlılıq idi. Yazıçı istedadı ilə inqilabçı mübariz istedadı birləşirdi. Müasirləri haqlı olaraq yazıçını qabaqcıl qüvvələrin başçısı hesab edirdilər demokratik ədəbiyyat. IN Sovet illəri Qorki publisist, dramaturq və nasir kimi çıxış edib. Hekayələrində o, rus həyatında yeni istiqaməti əks etdirirdi. Larra və Danko haqqında rəvayətlərdə iki həyat anlayışı, bu haqda iki fikir göstərilir. Bir […]
    • M.Bulqakovun “İtin ürəyi” hekayəsindəki obrazlar sistemi mübahisəli məsələdir. Məncə, burada iki əks düşərgə aydın görünür: professor Preobrajenski, doktor Bormental və Şvonder, Şarikov. Artıq gənc olmayan professor Preobrajenski gözəl, rahat mənzildə tək yaşayır. Parlaq cərrah gəlirli cavanlaşdırma əməliyyatları ilə məşğuldur. Lakin professor təbiətin özünü təkmilləşdirməyi planlaşdırır, həyatın özü ilə rəqabət aparmağa və transplantasiya edərək yeni bir insan yaratmağa qərar verir [...]
    • Mövzular üzrə Düşüncələrə müraciət bu istiqamət, ilk növbədə, "atalar və oğullar" problemi haqqında danışdığımız bütün dərslərimizi xatırlayın. Bu problem çoxşaxəlidir. 1. Ola bilsin, mövzu elə tərtib olunacaq ki, sizi danışmağa məcbur etsin ailə dəyərləri. Onda ata və uşaqların qan qohumu olduğu əsərləri xatırlamaq lazımdır. Bu halda biz psixoloji və hesab etməli olacağıq əxlaqi prinsiplər ailə münasibətləri, rolu ailə ənənələri, fikir ayrılıqları və […]
    • A. N. Ostrovskinin "Göy gurultusu" müasirlərində güclü və dərin təəssürat yaratdı. Bir çox tənqidçilər bu əsərdən ilham aldılar. Bununla belə, bizim dövrümüzdə də maraqlı və aktual olmaqdan əl çəkmir. yüksəldi klassik dram, hələ də maraq doğurur. “Yaşlı” nəslin zülmü uzun illər davam edir, lakin patriarxal tiranlığı qıra biləcək bir hadisə baş verməlidir. Belə bir hadisə Katerinanın etirazına və ölümünə çevrilir, bu da digər […]
    • Roman 1862-ci ilin sonundan 1863-cü ilin aprelinə qədər yazılmışdır, yəni yazıçının həyatının 35-ci ilində 3,5 ay ərzində yazılmışdır. Kitabın tərəfdarları Pisarev, Şedrin, Plexanov, Lenin idi. Ancaq Turgenev, Tolstoy, Dostoyevski, Leskov kimi sənətkarlar romanın əsl sənətkarlıqdan məhrum olduğuna inanırdılar. “Nə etməli?” sualına cavab vermək üçün. Çernışevski inqilabi və sosialist mövqeyindən aşağıdakı yanan problemləri qaldırır və həll edir: 1. İctimai-siyasi problem […]
    • Ədəbiyyat dərsində biz Aleksandr Sergeyeviç Puşkinin “Ruslan və Lyudmila” poemasını öyrəndik. Bu maraqlı iş cəsur cəngavər Ruslan və onun sevimli Lyudmila haqqında. İşin əvvəlində pis sehrbaz Çernomor Lyudmilanı birbaşa toydan qaçırdı. Lyudmilanın atası knyaz Vladimir hər kəsə qızını tapmağı əmr etdi və xilaskarına krallığın yarısını vəd etdi. Və yalnız Ruslan gəlinini çox sevdiyi üçün onu axtarmağa gedib. Şeirdə çox şey var nağıl qəhrəmanları: Çernomor, sehrbaz Naina, sehrbaz Finn, danışan baş. Və şeir başlayır […]
    • "Mtsyri" poeması tamamilə M.Yu Lermontovun ruhunda yazılmışdır və müəllifin bütün əsərinin mövzusunun əsas diqqətini əks etdirir: romantik və üsyankar əhval-ruhiyyə, gəzintilər, həqiqət və məna axtarışı, nəyəsə əbədi istək. yeni və maraqlı. Mtsyri xidmətdən qaçmağa və azad həyata başlamağa cəhd edən gənc rahibdir. Qeyd etmək lazımdır ki, o, pis rəftar edildiyi və ya əlverişsiz şəraitdə yaşamalı olduğu üçün qaçmayıb. Əksinə, hələ uşaq ikən rahiblər onu xilas etdilər, […]


  • Dostlara deyin