Vasili Terkinin şeirində cəbhə həyatı. A.T

💖 Bəyəndinizmi? Linki dostlarınızla paylaşın

Dərsin müddəti: 2 saat.

Dərsin növü: dərs-söhbət.

Əsas fəaliyyət: mətnin dərin, hərtərəfli təhlili.

Avadanlıq:

  • I.A.-nın portreti. Bunin, kitablarının sərgisi;
  • I. A. Buninin "Lapti" hekayəsinin mətni, mətnə ​​illüstrasiyalar;
  • lüğət ədəbi terminlərİ.A. Eliseeva, L.G. Polyakova;
  • Rus dili lüğəti S.I. Ozhegov və N.Yu. Şvedova.

Dərsin məqsədləri:

  • İ.A.Buninin tərcümeyi-halı və yaradıcılığı ilə tanış olmaq;
  • aşkar etmək janr xüsusiyyətləri“Lapti” hekayəsi, baş qəhrəman obrazının əsas xüsusiyyətləri, əsərin ideya məzmunu və yazıçının bədii məharətinin xüsusiyyətləri;
  • Fikirləri vurğulamaq bacarığını inkişaf etdirin əhəmiyyətli detallar mətn;
  • Şəxsin dəyərləri haqqında dünyagörüşünü formalaşdırmaq.

Dərslər zamanı

Müəllim sözü.

Bu gün biz I.A.Buninin işi ilə tanış olacağıq - onlardan biri ən böyük yazıçılar XX əsrin realizmi. İvan Bunin 22 oktyabr 1870-ci ildə Rusiyanın mərkəzi hissəsində, Voronej yaxınlığındakı valideynlərinin malikanəsində anadan olub. Möhtəşəm təbiəti, sadə, iddiasız həyatı, ev tərbiyəsi onun xarakterinin formalaşmasında öz izlərini qoyub. Ömrünün sonuna qədər Bunin rus kəndinin və patriarxal münasibətlərin müğənnisi olaraq qalacaq.

İvan erkən, yeddi yaşında Puşkin və Lermontovu təqlid edərək yazmağa başlayır. Oğlanın istedadı təsirləndi və ailə ənənələri. O, qədimdən gəlib zadəgan ailəsi, şair V.A.Jukovski, şairə və tərcüməçi A.P.Bunina, səyyah və coğrafiyaşünas P.P.

İlk nəşrlər 1887-ci ildə "Rodina" əyalət qəzetində çıxan "Nadsonun məzarı üstündə" və "Kənd dilənçisi" şeirləri idi. Bu zaman Bunin böyük qardaşı Yurinin rəhbərliyi altında təhsilini başa vururdu, bəzi məlumatlara görə, ona təkcə gimnaziya kursu deyil, həm də universitet kursu verə bildi. Buninin əsərləri ən çox təbiət mövzusuna həsr olunur. O, torpaq sahibi mühitində baş verən dəyişiklikləri özünəməxsus şəkildə görür və təsvir edir, gedən həyat tərzinə görə acı və təəssüf hissi keçirir (“ Antonov alma", 1900). Eyni zamanda, o, heç bir parlaq tərəf görmür və onun rus kəndlisinin həyatı ilə bağlı mənzərəsi olduqca tutqun olur ("Kənd", 1910). Bunin ədəbi tanınır və artıq 1911-ci ildə onu “ən yaxşı” hesab edən M. Qorki ilə tanış olur. müasir yazıçı" İvan Alekseeviç 1909-cu ildə fəxri akademik seçildi Rusiya Akademiyası elmlər, bu zaman o, Avropa idi məşhur yazıçı. O, 19-cu əsrin sonlarında “Hiawatha nəğməsi”nin tərcüməsinə görə Puşkin mükafatını alanda artıq tərcüməçi kimi tanınırdı.

Bunin Oktyabr İnqilabını açıq düşmənçiliklə qarşıladı və 1920-ci ildə ailəsi ilə birlikdə Fransaya mühacirət etdi. Bir dəfə sürgündə olanda yazı texnikasını təkmilləşdirməklə gərgin və məhsuldar işləməyə davam edir. Müxtəlif və bədii texnikalar: hərəkət ya birinci şəxsdən, ya da ikinci şəxsdən aparılır, zaman planları sərbəst bağlanır, məsafə dərinləşir, obraz-simvol səviyyəsinə keçir. 1933-cü ildə İ.Şmelev və D.Merejkovski ilə birlikdə Bunin Nobel mükafatına namizəd göstərildi və o, bu mükafatı “rus dilinin ənənələrini inkişaf etdirdiyi ciddi məharətə görə aldı. klassik nəsr" Yazıçı yaxşı bilirdi ki, bununla da qorunan rus ədəbiyyatına qiymət verilir çətin şərtlər mühacirət. Lakin gələcək həyat Buninin həyatı asan olmayıb. Onun 11 toplu əsəri çap olunmasına baxmayaraq, kitabları kiçik tirajlarla çap olunur. Xəstə yazıçı 1953-cü ildə bir daha qayıda bilmədiyi vətən həsrəti ilə dünyasını dəyişir.

İ.A.Buninin həm ölkə daxilində, həm də xaricdə yaratdığı rus həyatından bəhs edən əsərlərində çox müxtəlif rus personajlarına rast gəlinir: geniş və açıq təbiət, dərin və sakit, eqoist və səxavətli. İnsanların ümumilikdə müxtəlif olduğu kimi, onlar da müxtəlifdir.

Motivasiya.

"Lapti" hekayəsini təhlil edərək, baş qəhrəmanın obrazına daha yaxından nəzər salacağıq, xarakterinin mahiyyətini müəyyənləşdirəcəyik və suala cavab verməyə çalışacağıq: belə bir xarakter rus xalqına xasdır, yoxsa nadirdir.

Janrın xüsusiyyətləri.

Hansı əsər hekayədir?(Hekayə- Bu, süjetin dinamik inkişafı ilə kiçik bir nəsr əsəridir. Hekayə təsvir olunanın qısa müddəti və az miqdarda olması ilə xarakterizə olunur personajlar).

Tələbələr çətinlik çəkirlərsə, ədəbi terminlər lüğətinə müraciət edin. bast ayaqqabı- kəndli ayaqqabıları, bastdan toxunmuş, yalnız ayağı örtən (taxtada - tam ev).

Hekayə oxumaq(hekayəni müstəqil oxuyun və ya dərs zamanı oxuyun).

Sübut edin ki, İ.A. Bunin "Lapti" - bir hekayə.

1) Nəsr işi: azad sözlə yazılmışdır; 2) kiçik həcmli: 2 səhifə; 3) süjetin dinamik inkişafı: bir-birini tez əvəz edən bir neçə hadisə; 4) təsvir olunanın qısa müddəti: bir gündən az; 5) az sayda personaj: xanım, uşaq, Nefed, Novosel kişiləri, ustad.

İlkin təəssüratların mübadiləsi.Söhbət: 1) Hekayəni kim bəyəndi? Necə? “Lapti” hekayəsini oxuyandan sonra hansı hissləri keçirdiniz? 2) Nə təəssürat yaratdı? 3) Təsvir edilən hadisələr hansı düşüncələrə səbəb oldu? 4) Müəllif nə haqqında düşünürdü? Buninin bu əsərində sizə nə qəribə və anlaşılmaz göründü? 5) Nə haqqında düşünə bilərik? 6) Hansı epizodlar əhəmiyyətlidir? 7) Baş qəhrəman sizi nə cəlb edir?

Məqsəd təyini:

Başlığın mənası ilə bağlı sualı bugünkü dərsin mərkəzinə qoymağı təklif edirəm: hekayə niyə "Lapti" adlanır, hansı rus personajı İ.A.

Mətn təhlili.

Söhbət:- Təsvir edilən hadisələr harada baş verir?

(Rusiyada, çöl bölgəsində, ferma evində, altı verst aralıda Novoselki kəndi, otuz verst məsafədə şəhər var).

– Təsvir edilən hadisələr nə vaxt baş verir?(İnqilabdan əvvəl: xanım, bast ayaqqabı; qışda, fırtınada).

- Hekayədə hansı hadisələr təsvir olunub?

Sənəd işləri. Hekayəni təsvir edin.

Müəllimin planı (lövhədə, ekranın arxasında):

1) uşağın xəstəliyi;

2) Novoselkidə bast ayaqqabılar üçün;

3) Gözləmə gecəsi;

4) Pəncərənin dəhşətli döyülməsi.

İmtahan yazılı əsər(plan) tələbələr (2-3 tələbə ilə müsahibə).

- Hansı hadisə daha önəmlidir? Niyə?(Nefedin ölümü. Əvvəlki hadisələr Nefedin Novoselkiyə fırtınaya düşmək qərarının təhlükəsini vurğulayır).

– Süjetin mümkün olan ən qısa yazılı (və ya şifahi) xülasəsi.(Təsərrüfat evində uşaq xəstədir. Deliryumda qırmızı bast ayaqqabısı istəyir. Çöldə beş gündür dayanmayan tufan var. Altı mil aralıda, Novoselkidə bast ayaqqabı ala biləcəyiniz bir mağaza. Nefed getməyə qərar verir. Xanım həyəcanla Nefedin qayıtmasını gözləyir.

Nefedin şəkli.

- Bunun baş qəhrəmanı kimdir? kədərli hekayə? (Nefed. O əsas xarakter süjetin bütün epizodları).

- O kimdir?(Kiçik torpaq sahiblərinin evində quldur).

Sübut edin (şagirdlər mətndə sitat tapıb oxuyurlar).

  1. Qara tapşırıqları yerinə yetirir: “odun qutusuna saman gətirmək”;
  2. Evin xanımına “xanım” sözü ilə müraciət edir;
  3. Kəmər ilə fermuar taxın.

S.I. Ozhegovun lüğətinə müraciət edin: zipun- rus kəndlisinin paltarı, qaba qalın parçadan hazırlanmış kaftan, adətən yaxasız).

– Niyə Nefed fırtınada Novoselkiyə xəstə uşağa bast ayaqqabı almaq qərarına gəldi? 1) uşağa və anasına yazığı gəldi; 2) bast ayaqqabılarının uşağa xəstəliyi dəf etməyə kömək edə biləcəyinə inanırdı: "bu, ruhun arzuladığı deməkdir").

- Fırtına nə qədər təhlükəli idi? Şagirdləri mətndə onun xüsusiyyətlərini tapmağa dəvət edin.

("Beşinci günü keçilməz çovğun əsdi", "heç bir həkim belə ehtirasa girməz", "harada belə dəhşətə düşmək olar!", "ağ, dəlicəsinə axan çöl dənizində boğuldu", "Uçurum" qar qasırğası”, “çovğunun gurultusu və gurultusu”, “atla birlikdə dəhşətli qarda batdı”, “ağ, donmuş, hamısı qarla tıxanmış”).

– Nefed Novoselkiyə getməyə qərar verərkən təhlükənin miqyasını anladımı?(Bəli. Xanımın “Bu cür dəhşətə hardan girmək olar!” iradına cavab olaraq nitqinin quruluşu bunu sübut edir).

1) “Gedəcəyəm” felini təkrarlayaraq, əvvəlcə qəti şəkildə (“Xeyr, gedəcəm.”), sonra şübhə ilə (“Heç nə, mən gedəcəm”) danışır.

3) Ürəkləndirici bir fakt tapır - küləyin istiqaməti (“Götümdə olacaq, toz...”).

4) Özü ilə bir qamçı götürür.

S.I. Ozhegovun lüğətinə müraciət edin: qamçı- böyük qamçı. İp qamçı. Çoban qamçısı (taxtada - tam ev).

– Nefed ölə biləcəyini bilirdi. Amma getdi. Bəlkə xanımın qabağında “Almalıyıq” sözlərindən yayınması onun üçün əlverişsiz idi? (Yox. Təhlükəni dərk edib qətiyyətlə evdən çıxır: “Və mətbəxdə bir söz demədən zipunu çəkdi... çölə çıxdı...”).

– Nefedin xanımla söhbəti yalnız qarşıdakı yoldan gedirdi. Qayıdandan sonra külək üzünüzə gələcək. Təsadüfi deyil ki, Nefedi gözləyərkən ev qərara gəldi ki, “bu o deməkdir ki, mən gecələyirəm... Bu havada adi insan kimi geri qayıda bilməzsən. Sabah nahardan tez gözləməməliyik”. Gözləmədi, geri qayıtdı.

Sübut et ki, geri qayıdarkən fırtına ona tərəf qaçdı.(Onlar Nefedi “hamısı qarla örtülmüş” tapdılar).

– Nefed bilərəkdən həyatını riskə atdı. Nə üçün?(Başqasının uşağı naminə, qulluq etdiyi xanım xatirinə).

– İnsan nə vaxt başqaları üçün həyatını riskə atmağı bacarır?(O sevəndə, həqiqətən kömək etmək istəyəndə, təsadüfi deyil ki, mətndə “Mən necə kömək edə bilərəm?” sualı var - insanlar ona həyatından çox əziz olduqda).

- Nefedin həyatı bir təhkimçinin, nökərin öz torpaq sahiblərinə sədaqətinin ölçüsü idi. Belə sədaqətin səbəbləri nə idi? (Evdəki münasibətlər mehriban, hörmətli, insani xarakter daşıyır). Sübut et.

1) Xanım mehribanlıqla xidmətçini “Nefedushka” adlandırır; onunla bərabər, yaxın adam kimi danışır; onun üçün qorxur; Novoselkiyə getməyi planlaşdırdıqda; Onun qayıdışını gözlədikləri kimi, ölçüyəgəlməz dərəcədə gözləyirlər əziz insan: "...bu fikir dəhşətli idi ki, indi orada, çöldə, qar qasırğası və qaranlığın uçurumunda."

2) Nökər ağalarının həyatının bütün hallarını araşdırır: “Yaxşı, xanım, necəsən? Özünüzü yaxşı hiss etmirsiniz?” Bunu simpatik adam soruşur, bərabər adam kimi soruşmağa haqqı olan adam.

Xanımla Nefedin münasibəti onu göstərir ki, bu evdə ona hörmət edib, bir insan kimi tanıyıblar. Bu ev onun evi idi. Və onun üçün canını verdi.

1) Öləndən sonra da Nefed uşağa bast ayaqqabı aldı; 2) Nefedin ölümü itmiş novosel kəndliləri üçün xilas oldu.

1) Bunin mətnin heç bir yerində Nefedi xidmətçi və ya təhkimçi adlandırmır. Hekayənin sonunda o, “adam” sözünü torpaq sahiblərinin qulluqçulara müraciəti mənasında deyil, tam məna bu söz: "... cəsədi qaldırdılar - tanış bir insan olduğu ortaya çıxdı."

2) Novosel adamlarının donmuş Nefedi tapdıqları yer haqqında danışan müəllif "iki addım uzaqda" hiperbolası.

Hiperbolanın tərifini xatırlayırıq, əgər şagirdlər çətinlik çəkirlərsə, ədəbi terminlər lüğətinə müraciət edirik; (Hiperbola- çarə bədii obraz, həddindən artıq şişirtməyə əsaslanan; obrazlı ifadə hadisələrin, hisslərin, gücün, mənanın, təsvir olunan fenomenin ölçüsünün həddindən artıq şişirdilməsindən ibarətdir).

“Onun cəsədi fermanın iki addımlığında tapılıb”. Bu detal Nefedin ölümünün faciəsini ikiqat artırır.

Müəllifin mövqeyi onun qəhrəmanlarının daşıdığı adlarda da görünür.(Hekayədə müəllif tərəfindən ancaq Nefedə uyğun ad verilmişdir. Evin məşuqəsi xanım, ana, sahibinə ər deyirlər, uşağın cinsi belə göstərilmir, digər qulluqçular yalnız “qərar verdi” feli: “Qərar verdilər ki, Allah xəbər versə, gecələdi”).

Bunin Nefedin obrazını hekayəsindəki bütün personajların üstünə qoyur, onu tərifləyirdi insan mahiyyəti, təmiz, sadiq ruh.

Hekayənin ideoloji məzmunu.

– Nefed obrazında İ.A.Bunin hansı rus xarakterini göstərdi?(Fədakarlıq qabiliyyətinə malikdir).

– Bu xarakter rus xalqına xasdır? (Mini-müzakirə).

- IN ideoloji məzmunƏsərin adı çox vaxt önəmlidir. Bu ad simvolikdir. Nəyi simvollaşdırır?

1) Ciddi xəstəlik uşaq;

2) sağalma ümidi;

3) kömək etmək istəyi;

4) fədakarlıq qabiliyyəti;

– “Lapti” hekayəsində Bunin sizə deyilənlərdən başqa nələri açıqladı?

1) Torpaq sahibləri və qulluqçular arasında demək olar ki, ailə münasibətləri ola bilərdi.

2) Dəyərli olan sosial mövqe deyil, insan məzmunudur.

Bədii bacarıqİ.A. Bunina.

Sizcə bu hekayədə yazıçının məharəti necə ifadə olunub?

2) Dilin ifadəliliyi;

3) Razılaşmanın olmaması.

Müəllimin xülasəsi.

İ.A-nın hekayəsini oxuyub təhlil etdikdən sonra. Buninin “Lapti” əsərində müəllifin belə kiçik bir əsərdə necə ustalıqla çox şey söyləməyi bacardığının şahidi olduq: 1) Rus xarakterinin xüsusiyyətlərindən birini – fədakarlıq qabiliyyətini üzə çıxardı; 2) Yaxşı göstərdi hörmətli münasibət ondan asılı olmayaraq bir insana ictimai vəziyyət; 3) Qəhrəmanının saf, vəfalı ruhunu ucaltdı.

Ümumi suallar.

1) Sizcə, dərsin məqsədlərinə nail ola bildikmi?

2) Mətni başa düşməkdə sizə nə çətin oldu?

4) Nə vaxtsa İ.A.Buninin “Lapti” hekayəsini oxumaq istərdinizmi?

A ev tapşırığı Həmişə insanın hisslərinə və ruhuna müraciət edən Buninin hekayəsinin sətirlərini bir daha oxumaq və düşünmək imkanı verəcək.

Ev tapşırığı.

Suallara yazılı cavablar verin (istəyə görə).

1) Bunin Nefedə gözsüz, baxmadan portret verir: “Papaq, saqqal, köhnə qoyun dərisi, sınıq keçə çəkmə...” Niyə?

2) Bunin niyə Nefedin öldüyü uşağın sağalıb sağalmadığını demir?

3) Mövzuda mini-esse yazın: “Həyatda hər zaman istismar üçün yer var”.

Ədəbiyyat dərsi 7 sinif

Müəllim Sasina L.I.

Dərsin növü: təhlil nəsr mətni(hekayə)

Texnologiya: RKMChP

Dərsin mövzusu: I. A. Buninin "Lapti" hekayəsi

Dərsin məqsədi:əsərin oxunması və təhlili yolu ilə tənqidi təfəkkürün formalaşdırılması

Tapşırıqlar:

    Hekayənin təhlili elementlərinin öyrədilməsi, tələbələri “həyat seçimləri” haqqında düşünməyə cəlb etmək; tələbələrin kompleksə emosional reaksiyasının formalaşması həyat vəziyyətləri; əsərin fəlsəfi mövzularının qavranılmasına hazırlıq

    İnkişaf şifahi nitq tələbələr, uşaqların lüğətini zənginləşdirir

    Yaxşı əməllərə qarşı empatiya və hörmət hissini inkişaf etdirmək

Epiqraf

Döyüşdə də şücaət var, Yaxşı insanlar olmasaydı,

Həyat çoxdan dayanacaqdı... V. Şukşin

Mübarizədə də şücaət var,

Səbrdə ən yüksək cəsarət,

Sevgi və dua. A. Xomyakov

Avadanlıq

    İ.A.Buninin portreti

    Tapşırıq vərəqləri

    Lövhədə qeydlər

    Hekayə və şeirlərin mətnləri

    Konsepsiya (şəfqət, mərhəmət, fədakarlıq)

    Dilin obrazlı və ifadəli vasitələrinin sxemləri

Lövhədə

1. I.A.Bunin "Lapti" 1924

Mövzu:___________?

2. Lüğət işi

Belə bir ehtirasda - belə Pis hava

Fuchsin qırmızı boyadır

Zipun - qaba parçadan hazırlanmış xarici yun paltar

Həmişə olduğu kimi - eyni gündə

LAPTI - bast ayaqqabılar - yalnız ayağı örtən bastdan (qabıqdan) toxunmuş ayaqqabılar.

Epiqraf deyimdir, qısa sitat, əsərin və ya onun bir hissəsinin ön sözü ilə yazılmış və onun əsas fikrini xarakterizə edən

Antiteza, ifadəliliyi artırmaq üçün birbaşa əks anlayışların, düşüncələrin və personajların xarakter xüsusiyyətlərinin kəskin şəkildə ziddiyyət təşkil etdiyi poetik nitqin növbəsidir.

Humanizm insanın bir şəxsiyyət kimi dəyərini, onun azadlıq, xoşbəxtlik, inkişaf və qabiliyyətlərinin təzahürü hüququnu tanıyan baxışlar sistemidir.

Əxlaq – davranışı müəyyən edən qaydalar; mənəvi və mənəvi keyfiyyətlər cəmiyyətdə insan üçün zəruri olan, eləcə də bu qaydaların həyata keçirilməsi, davranış

Dərsin strukturu.

anlama

əks

Klaster yaradılması.

Beyin fırtınası.

Hekayənin dayanaraq oxunması. Proqnozlar ağacı. Təhlil.

Qrupa qayıt.

Sinxronların tərtib edilməsi.

Dərslər zamanı.

ZƏNG

1. Yeniləyin. İ.A.Buninin hekayələri 3dəq

İ.A.Bunin

Girdiyim zaman özümü aşaraq, başqasının içinə kiraladım ev

Artıq köhnə çantası ilə. 1922

Beləliklə, İvan Alekseeviç Bunin onun iki əsas mərhələni qeyd etdi həyat yolu.

Rus yazıçısı İvan Alekseeviç Bunin kasıb bir ailədə anadan olub zadəgan ailəsi, uşaqlığı və gəncliyi kənddə keçib. İLƏ erkən illər kəndlilərin əməyinə hörmət hissi aşıladı və "kişi olmaq üçün qeyri-adi cazibədar bir arzu" yaşadı. O, kəndlilərin həyatını, qayğılarını yaxşı bilirdi. Təsərrüfat həyatı, kəndli və insanlarla ünsiyyətdə öz əksini tapdı ən yaxşı əsərlər yazıçı, o cümlədən “Nömrələr”, “Lapti”, “Kənddə” hekayələrində. Bundan əlavə, onların içində yüksəlir mühüm problem ailədə böyüklər və uşaqlar arasında münasibətlər. Müəllif belə bir fikri ifadə edir ki, böyüklər uşaq dünyasını nəzərə alsınlar, davranış xəttini seçərkən öz qəlblərinin səsini rəhbər tutsunlar. Xüsusilə dramatik vəziyyətlər"Lapti" hekayəsində olduğu kimi, böyüklər uşağa məhəbbətdən ötrü fədakarlığa hazır ola bilərlər. Rusk"Kənddə" həm də ailədəki münasibətlərə aiddir, həm də müəllifin daha az yoxsulluq olması və sonra kənddə yaxşı yaşaya bilməsi üçün nə etmək lazım olduğuna dair öz əziz fikirlərini ehtiva edir.

Bunin həyatda gördüyü hər şeyi eyni dərəcədə kəskin və incə gördü. Və çox şey gördü, ilə gənclik sərgərdanlıqdan, əvvəllər görünməmiş hər şeyi görmək üçün susuzluqdan xəstələndi.

Buninin hər hekayəsi və hər şeiri ən çox cəlb edən bir maqnit kimidir müxtəlif yerlər bu hekayə üçün lazım olan bütün qiymətli bitlər. Buninin dili sadə, demək olar ki, ehtiyatlı və mənzərəlidir, lakin eyni zamanda, təsvir və səs baxımından qeyri-adi dərəcədə zəngindir.Bu gün dönəcəyik bu hekayələrdən birini oxumaq.

2. Dərsin məqsədinin qoyulması. Dəftərlərə yazmaq. 3 dəq

Dərs mövzusu

Epiqrafı oxuyun. Hansı xətt açardır?

Mənə deyin, bugünkü dərsimizin məqsədi nədir? Hekayənin təhlilinə əsaslanaraq, fikirləşin əxlaqi anlayışlar, Kateqoriyalar

Mövzunu necə təyin etmək olar? İnsanın ən yüksək şücaəti insanlıqdır

3. Vərəqin mərkəzində dairə "fədakarlıq" "fədakarlıq" "şəfqət" ovala

Klaster yaradılması

A) fərdi beyin həmləsi

Bir kağız parçasına (əvvəlcədən) bu söz haqqında bildiyiniz hər şeyi yazın 5 dəq.

B) buxar otağı beyin hücumu

Bir-birinizə dönün və qonşunun bu söz haqqında nə bildiyini soruşun, məlumat mübadiləsi aparın, klasterinizi tamamlayın.

B) Qrup beyin həmləsi

Növbəti masada qonşularınıza müraciət edin və məlumat mübadiləsi aparın

D) Hər qrupdan bir şagird lövhəyə məlumat yazır

"Lapti" hekayəsini oxumağa müraciət edirik

REFEKSİYA

4. Hekayənin müəllim tərəfindən “stop”la oxunması 5 dəqiqə

STOP

Proqnozlar ağacı. 3 dəq

Fərziyyələrinizi izah edin .

2. Hekayənin sonu necə olacaq?

3. Necə inkişaf edəcəklər

finaldan sonrakı hadisələr?

5. Oxumağa davam edin. 5 dəqiqə

6. Proqnozlar ağacı.

Proqnozlarınızdan hansı təsdiqləndi? Hansılar öz əksini tapmadı?

- Hekayəni bəyəndinizmi?

-Oxuyanda sizi hansı əhval-ruhiyyə müşayiət edirdi?

-Nefyod hansı hissləri oyadırdı?

-Nağılçı bizə necə görünür? Bu iş nədən bəhs edir?

7. Süjetin başa düşülməsinin təhlili. Frontal söhbət.

Nefed canı bahasına kimə kömək etdi? (oğlan? İki Novoselski kişisi?) 2

1. Hekayə nə vaxt yazılmışdır? 1924

2. Təsvir edilən hadisələr ilin hansı vaxtında baş verir? qış

3.Xəstə uşaq nə istədi? Lapti (sözün təfsiri)

4. Ananın çarəsizliyi necə özünü göstərdi? (oxumaq)

5. Nefyod xəstə oğlanın vəziyyətini necə yüngülləşdirmək istəyirdi? (magenta gətirin)

6.Nefyod oğlandan başqa kimlərə özünü qurban verərək bilmədən kömək etdi?

Süjet - ananın xəstə uşağının ətrafına qaçması, qar fırtınası ona həkimin köməyinə müraciət etməyə imkan vermir, xəstə uşağın xahişini yerinə yetirmək istəyən Nefyod yolda donur.

8. Uyğun xətt. Marker lövhəsi. 10 m

Müqayisə xətti

Solğun Alacakaranlıq

Ağ qar və soyuq...

Qaranlıq oldu

ANTİTEZ

Alovlu

Qırmızı bast ayaqqabı

Hər şey yanır

Divar sanki yanır...

Xristianlıqda qırmızı

Fədakarlığın simvolu. Pravoslav ikonoqrafiyasında bu, baş verənlərin şənliyini simvollaşdırır, həm də gələn qurbanı qabaqcadan göstərir. Həyatın rəngi, müharibə, təhlükə, deliryumda ölüm...

Ölüm N o kəffarə qurbanıdır ki, bunun bahasına uşağın həyata qayıdır, çovğunun gücü sona çatır.

Keçilməz çovğun

Qar fırtınası uçurum

Dəli tələsik...

Əbədi, cəhənnəm soyuqluğu

dövlət

Ağır xəstə...Acı göz yaşları...

yazıq ağladı

Nefed “ağda batdı, dəlicəsinə çöl dənizi harasa qaçdı”... Adamlar bütün gecəni itirdilər...

Dilin vizual və ifadəli vasitələri

Epitet dəhşətli döymə

Metafora

Nefedin çıxışı

Qorxunc qar

Antiteza

Uşaq üçün döyüş

Nefed, ana, kişilər

REFEKSİYA

9. Klaster. Hansı yeni şeylər əlavə edilə bilər? Biz dəyişikliklər edirik. 3 dəq

mərhəmət təcrübəsi


fədakarlıq

qurban

xeyriyyəçilik

yazıq kömək et

D) Şagirdlərin fəaliyyəti. "Şəfqət" sözünün anlayışı

Humanizm

10. Sinkwine. Sinxronlaşdırın. 3 dəq

Mehriban, cavabdeh

Kömək edir, sevir, peşman olur

Onun yaxşı ürəyi var.

Bu, xeyirxahlıq, fədakarlıq, insanı və təbiəti birləşdirən bir hekayədir: həyat dayanmadan ölümün ardınca gedir.

İnsanın taleyi yalnız özündən asılıdır. Ətrafında ehtiyac, ümidsizlik, köməyə çağıran zaman insan xoşbəxt ola bilməz. Lazım və faydalı olmağa çalışın.

Hər anı məna ilə doldurun

Saatlar və günlər dözülməz bir tələskəndir, -

O zaman bütün dünyanı sahiblənəcəksən,

Onda, oğlum, sən Kişi olacaqsan!

(R. Kiplinq “Əmr”)

11. Ev tapşırığı. İşarələri. 2 dəqiqə

    “Lapti” hekayəsi üçün illüstrasiyalar.

    "Kənddə", "Kriket", "Lapti" hekayələrindən birinin icmalı.

    Əməl hörmətə layiqdir(miniatür)

"Həyat seçimi." Anladığım kimi.

Epitet

İroniya


Litotlar


Metaforalar

Müqayisə


_

Perifraza

Metonimiya

Şəxsiyyətləşdirmə

_____________________

___________________________________________________________________________

Anafora

Paralellik

Qradasiya



İnversiya

Antiteza


Bağlama

Ritorik sual

Çox birlik

________________________________________________________________________

Assonans

Onomatopeya

Alliterasiya

İ.A.Bunin

Quşun yuvası var, heyvanın dəliyi var

Gənc ürək üçün necə də acı idi,

Atamın həyətindən çıxanda,

Evinizə "üzr" deyin.

Heyvanın dəliyi var, quşun yuvası var

Ürək necə kədərli və yüksək səslə döyünür,

Mən vəftiz olunaraq başqasının kirayə evinə girəndə

Artıq köhnə çantası ilə.

"ana"

Və səhərə qədər günlər və gecələr

Çöldə fırtınalar qopdu,

Və görməli yerlər qarla örtüldü,

Və təsərrüfatları gətirdilər.

Ölü bir evə girdilər -

Və çərçivələrdəki şüşə cingildədi,

Qədim salonda isə qar qurudur

Gecənin qaranlığında fırlanır.

Ancaq yanğın var idi - sönmür,

Gecələr əlavədə parladı,

Anam bütün gecəni orada gəzdi,

Səhərə qədər gözlərimi yummadan.

O, bir şam yandırdı

Köhnə bir kitabla örtülmüşdür

Və uşağı çiyninə qoyub,

O, mahnı oxudu və gəzdi ...

Və gecə sonsuza qədər uzanırdı...

Hərdən məni yuxululuq bürüyür,

Pis çovğun səs-küylü idi,

Qar eyvanın yanında xışıltı ilə uğuldayırdı.

Bir vəhşi uyğun bir fırtına nə vaxt

Birdən fırtına gəldi,

Ona elə gəldi ki, ev silkələnir,

Zəif, uzaqdan ağlayan biri

Çöldə köməyə çağırdı.

Və səhərə qədər bir dəfədən çox göz yaşları içində

Yorğun baxışları parıldadı,

Və oğlan titrəyib baxdı

ŞƏFQƏT

Yazıq, kiminsə bədbəxtliyindən yaranan rəğbət, kədər

(S.I.Ozhegov. Rus dili lüğəti")

ŞƏFQƏT

Yunan sözü olan sym -pathia rus dilinə iki şəkildə nüfuz etmişdir

Şəfqət

Və borc götürülmüş bir söz olaraq - simpatiya və indi müasir rus dilində iki bərabər sinonim var - şəfqət və rəğbət.

Əziyyət sözünün mənası yerdəyişmiş, strada - işləmək, ilk əvvəl - işləmək mənasında olan feldən əmələ gəlmişdir. İşdən əziyyətə gözlənilməz keçid

(G.A. Krılov Rus dilinin etimoloji lüğəti.)

RƏHMƏT

Şəfqət və xeyriyyəçilik səbəbindən kiməsə kömək etmək və ya kimisə bağışlamaq istəyi

(S.I. Ozhegov)

RƏHMƏT

Sənətdən/quldan alınmış, xəsislik, peşmanlığa layiq, mərhəmət (mehriban, insan münasibəti)

(Etimoloji lüğət)

ÖZÜNÜZÜVƏLƏMƏ

Şəxsi maraqlarınızı başqalarının naminə qurban vermək

(S.I. Ozhegov)

Özü də universal bir şöhrətdir. dr\ind samas ilə eyni kök bərabərdir, eynidir

Qurban borcalandır. şöhrət duasından, döyüşdən

Qurban vermək, qurban vermək, peşman olmaq, qorumaq, dərddən, əzabdan qorumaq

(etimoloji)

Peşman olmaq - şəfqət oyatmaq

atalar sözləri

Xeyirxah insana və başqasının xəstəliyinə ürəyinə

İnsan mərhəmətlə yaşayır

Ürək qanayar - dərin şəfqət, mərhəmət hissi

Ruhum ağrıyır - çox narahatam, narahatam)

I.A. Bunin tərəfindən "Ana"

« Qış axşamı» A.S.Puşkin

Genişləndiricilər

Fırtına - sülh

Daha çox axşam

Evdə hazırlanmış qar qasırğaları

dağılmış daxma

yaşlı qadın

Qar fırtınası adamı sıxır

Evini dağıtmaq

Lirik özünü qar fırtınasından təcrid etməyə kömək edin

Fırtına xışıltı verəcək

mərkəzi ana obrazı

Şam və kitab - Madonna

Yanan bir şam mənəvi yanmanın simvoludur

Sönməz işıq qaranlıqla qarşılaşır

Həyat və ölüm qonşuluğu

Suverenin yenilməzliyi insan həyatı dünya şərinə qarşı əbədi mübarizədə

Lirikanın və dastanın xüsusiyyətləri

Lirik mətndə insanla ünsürlərin qarşıdurması həll olunmur, bu, obraz-təcrübənin təcəssümü ilə bağlıdır;

Ness felləri. Vida-natamamlıq

"Lapti" - qısa hekayə, 1924-cü ildə İ.Bunin tərəfindən yazılmışdır. Süjet kiçik şəkildə inkişaf edir məhəllə. Çöldə pis hava hökm sürürdü. Və nəcib evlərin birində uşaq xəstələndi. Oğlan deliriumda ona qırmızı bast ayaqqabı gətirməyi xahiş edir və o qədər acınacaqlı bir şəkildə xahiş edir ki, ümidsizliyə qapılıb Allahı köməyə çağırır.

Sonra Nefed eve daxil olur. Oğlanın və anasının əzabını görüb Novoselkiyə başmaq ayaqqabısı almaq qərarına gəlir. Qırmızı bast ayaqqabıları olmadığından, ayaqqabılarınızı boyamaq üçün bir şüşə magenta almaq lazımdır, adam dərhal təxmin edir. Amma qadın Nefedi fikrindən daşındırır, çünki çöldə hava çox pisdir!

Amma kişi qərarında sarsılmazdır. Əsas xarakter- sadə rus kəndlisinin obrazı. Rus yazıçıları öz əsərlərində tez-tez bu obraza müraciət edirlər. Nefedin çıxışı sadədir, o izah edir qısa ifadələrlə və xalq dili. Və kişinin hərəkətləri həlledicidir. Bu, onun fəaliyyət adamı olduğunu göstərir. Nefed cəsur və fədakar insandır. Bütün sadəliyinə baxmayaraq, Nefed ruhu güclüdür!

Beləliklə, o, "darvazadan çıxdı və çöl dənizinin harasa dəlicəsinə tələsik ağ suda boğuldu" yola düşür. Qadın Nefedanın qayıtmasını səbirsizliklə gözləyir. Gecə isə bədbəxt görünürdü, sanki bəladan xəbər verirdi. Səhər isə qadınlar donmuş Nefedi evə gətirdilər. Adamın qoynunda bast ayaqqabı və bir şüşə qırmızı rəngli bir şüşə tapdılar. Nefedanı evə qayıdan və yolunu azaraq qarın içinə düşən novosellilər tapıblar. Amma sonra kiminsə keçə çəkmələrini gördülər, onları qazdılar, adamı gördülər və onun Nefed olduğunu tanıdılar. Beləliklə, onlar başa düşdülər ki, evə çatdılar və bir daş atımı qaldılar.

Nefed fədakarcasına hərəkət etdi. Onun hərəkətində bir damla belə şübhə yox idi, baxmayaraq ki, hava o qədər sərt idi ki, bu gedişin nə qədər təhlükəli ola biləcəyini anlayırdı, lakin bu, ona mane olmurdu. Başqalarına kömək etmək istəyi qorxusundan qat-qat üstün idi. Belə bir hərəkətdə ruhun həqiqi gücünü görmək olar. Nefed özü üçün şöhrət axtarmırdı, minnətdarlıq gözləmirdi, bunu yalnız lazım bildiyi üçün edirdi. Adamın ölümü əbəs yerə deyildi və onun fədakar hərəkəti yerli sakinlərin qəlbində əbədi qalacaq.

İvan Alekseeviç Bunin mükafata layiq görülən ilk rus yazıçısı olub Nobel mükafatıədəbiyyat üzrə. Yaşadığı inqilabi dəyişikliklər və məcburi mühacirət dövrü onun yaradıcılığında öz izini qoyub. Özgə diyarda yazılan, vətən sevgisi ilə dolu əsərlərdən biri də “Ləpti” povestidir.

1920-ci ildə Bunin Sovet hakimiyyətini qəti şəkildə qəbul etmədiyi üçün Fransaya köçdü. IN Oktyabr inqilabıölkənin dağıldığını gördü. O, qala bilmədi, çünki hökumətin “sinfi düşmənlərə” qarşı repressiyaları başladı.

"Lapti" hekayəsi 1924-cü ildə yazılmışdır. Yazıçı orada rus dilinə olan baxışını ifadə edib milli xarakter. İvan Alekseeviç bütün qəlbi ilə sevirdi doğma rusiya, A inqilabi hadisələr və yad ölkədə yaşaması ona məzlum təsir bağışladı. Əsər inqilabdan əvvəlki həyatı canlandırır və orijinal xarakter Onun xoşuna gələn rus xalqı.

Janr və istiqamət

“Lapti” əsərinin janrı – klassik hekayə. Həcmi kiçikdir və birdən ibarətdir hekayə xətti: çılğın uşaq qırmızı bast ayaqqabıları istəyir və müdrik və mehriban qulluqçu Nefed çovğuna baxmayaraq onların arxasınca gedir.

Hekayənin istiqaməti realizmdir, eyni zamanda, ilk baxışdan görünməyən simvollardan da yerindəcə istifadə olunur. Yalnız hekayənin yazıldığı dövrün fonunda və yazıçının sürgün həyatı fonunda hansı simvollardan istifadə edildiyini və nə demək olduğunu başa düşmək olar.

Hekayəyə məsəl demək olarmı? Müəyyən mənada mümkündür. Çünki məsəldə olduğu kimi burada konkret personajların konkret xarakterləri göstərilmir. Yalnız bir qəhrəmanın adı var - Nefed, lakin o, özünəməxsus xarakteri ilə fərdi bir qəhrəman deyil, "bast ayaqqabı" nın kollektiv obrazıdır - adi rus kişiləri. Bu mərhəmət və fədakarlığı simvollaşdırır. Ancaq yenə də düşünürəm ki, bütün oxşarlıqlara baxmayaraq, hekayə bir məsəl deyil hər mənada. Çünki burada əsərin əxlaqi mesajı daha dərindədir, məsəldəki məna isə heç vaxt pərdələnməmiş, həmişə üzə çıxır.

Adının mənası

Lapti, Rusiyada kəndlilərin geydiyi saman ayaqqabılardır. Kənd oğlanlarına bu sadə ayaqqabıları toxumağı uşaqlıqdan öyrədiblər. Beləliklə, bast ayaqqabıları rus ənənələrini, rus xalqının xarakterini ifadə edir.

Həm də sadə, təhsilsiz adama “laptem” deyirdilər. Nefed kimi. Buna görə də, hekayənin adı yalnız uşağın xahiş etdiyi ayaqqabıları deyil, həm də sadə, sadə rus kişilərini təcəssüm etdirir.

Əsas personajlar və onların xüsusiyyətləri

  1. Nefedushka şəkli- Bu, sadə düşüncəli obrazdır, amma mehriban insan. Şiddətli fırtınada piyada getmək, ancaq deliryumda onları istəyən bir uşaq üçün sandal almaq - həqiqətən qəhrəmanlıq. Nefedin obrazında Bunin rus ruhunu, başqasının həyatını xilas etmək üçün özlərini qurban verməkdən qorxmayan adi rus kişilərinin xarakterini çatdırdı.
  2. Xəstə uşaq anası- sevən və mehriban qadın. Bu kollektiv obrazÖvladlarını bütün canları ilə sevən və onların xilası üçün hər cür ümid şüasını tutmağa hazır olan rus anaları.
  3. Uşağın özü- Bu, ölkənin gələcəyinin simvoludur. Və yalnız "bast ayaqqabılar" - rus ruhunun sadəliyi və fədakarlığı, nəsildən-nəslə ötürülən ənənələr onu xilas edə bilər.

Mövzular

  • Mərhəmət hekayənin əsas mövzusudur. Nefed başa düşdü ki, xəstə uşağın ruhu qırmızı bast ayaqqabılar istəyir və onu alsa, uşaq sağala bilər. Risk etmək üçün sonrakı qərar öz həyatı başqasını xilas etmək üçün yalnız həqiqətən xeyirxah insanların qadir olduğu bir mərhəmət aktıdır.
  • Nefedushka'nın davranışını xarakterizə edən başqa bir söz - həssaslıq. Həqiqətən də, hər qulluqçu məşuqədən uşağın vəziyyətini soruşmaz, hətta onun xahişini dinləməzdi. Cavabdehlik, bəlkə də, dürüst, sadə düşüncəli və keyfiyyəti olub və olaraq qalır mehriban ürəkli insanların.

Problemlər

“Lapti” əsərinin problematikası öz əksini tapmışdır yüksəlmiş hisslər yazıçı inqilabi reallıqlara. O, inqilabdan əvvəl mövcud olan rus həyatına daha yaxındır. Qurban və mərhəmət kimi fərqləndirici xüsusiyyət milli mentalitet, Nefed obrazında ifadə olunub.

Novosel adamlarının yalnız Nefeduşkanın qurbanı sayəsində xilas olması simvolikdir. Yeni kənd kişiləri də var sadə insanlar rus xarakteri ilə. Nefedin fədakarlığı heç bir halda əbəs deyildi. Məncə, bu o deməkdir ki, xeyirxah, fədakarlıq hər zaman xeyir gətirir.

Məna

Əsərin ideyası simvollar vasitəsilə açılır. Təsadüfi deyil ki, əsərdə xəstə olan uşaqdır və heç də təsadüfi deyil ki, o, heç nə yox, bast ayaqqabı istəyir. Uşaq rus xalqının gələcəyini, taleyini simvollaşdırır. Keçilməz çovğunu inqilabi sarsıntılarla müqayisə etmək olar. Rus xalqının bu amansız tufanda sağ qalacağı, yoxsa öləcəyi məlum deyil. Baş ayaqqabılar isə çar rejimi ilə birlikdə keçmişə çevrilməkdə olan mərhəmətli və fədakar rus xarakterinin simvoludur. Lakin onların içində qurtuluş ümidi var.

Hekayənin mənəvi mənası Nefeduşkanın hərəkətində ifadə olunur. Bunin göstərmək istəyirdi ki, rus xalqının gələcəyi yalnız insanlar öz insanlığını, xeyirxahlığını, mərhəmətini qoruyub saxlasalar.

Məncə, əsas fikirİş ondadır ki, Rusiyanın xilasının açarı nəsillərin davamlılığındadır. Siz əcdadlarınızın adət-ənənələrini, onların topladığı təcrübəni, əsrlər boyu formalaşmış köhnə həyat tərzini sadəcə götürüb kəsə bilməzsiniz. Yalnız yaşlı nəsillərin irsinin ən gözəl nümunələrini yeni nəsillərə ötürmək ölkənin uğurlu inkişafını təmin edə bilər. Dəhşətlərə baxsanız kütləvi repressiya, sovet rejiminin gətirdiyi, yazıçının bir çox cəhətdən haqlı olduğunu başa düşmək olar. İnqilablar nə qədər şirnikləndirici olsa da, sadə insanlara əzab gətirir.

Maraqlıdır? Divarınızda qeyd edin!

I. A. Bunin "Lapti" hekayəsini 1924-cü ilin yayında yazdı. Bu əsərin humanist istiqaməti çox açıqdır. Buninin "Lapti" hekayəsinin xülasəsi xüsusi olaraq diqqət mərkəzindədir insan ruhu, ən yüksək mənəvi dəyərdir. Nefedin hərəkəti şücaət hesab edilmir, amma nə qədər güclüdür mənəvi gücölməkdə olan uşağa kömək etmək arzusunu təqdim edir!

Bunin, "Lapti": xülasə

Artıq beş gündür ki, keçilməz çovğun fermanı süpürür, ətrafda hər şey qarla ağ və ağdır. Daxmaların birində tutqun, çılğın və isti bir xəstə uşaq çarpayısında uzanır və göz yaşları içində anasına yalvarır ki, ona qırmızı bast ayaqqabı versin. Qadın çarəsizlikdən ağlayır, əri uzaqdadır. O, bu vaxt həkimin gələcəyinə ümid edə bilməz.

Bunin süjeti faciəvi şəkildə bükür. "Lapti" xülasə Onlar hekayələrinə davam edərək deyirlər ki, birdən dəhlizdə qapı döyüldü, soba üçün saman gətirərək gələn Nefed kişidir. Uşağın qırmızı bast ayaqqabılar haqqında cansıxıcı olduğunu öyrəndikdən sonra o, bir neçə mil uzaqlıqdakı ən yaxın Novoselki kəndinə getmək və mağazadan bast ayaqqabı və qırmızı rəng almaq qərarına gəlir.

Xilaskar

Atları götürməmək qərarına gəldi, çünki ora çatmaq üçün heç bir yol yox idi. O getdi və uzun müddət geri qayıtmadı. Hamı elə bilirdi ki, o, kənddə gecələyib, bu da gecəni daha dəhşətli göstərirdi. Uşaq anasından qırmızı bast ayaqqabı istəməyi dayandırmadı və o, dizləri üzərində dayanaraq Rəbbdən kömək və qorunma istədi.

Sübh çağı həyətdə səslər eşidildi, sonra kimsə pəncərəni döydü. Nefedin sərt, cəsədini gətirən Novosel adamları idi. Məlum olur ki, onlar şəhərdən gedirdilər, vaqonları aşıb və azıblar, yolu tapmaq üçün tamamilə çarəsiz qalıblar, azacaqlarını zənn ediblər. Amma sonra keçə çəkmələrdə ayaqların qardan çıxdığını gördük. Onlar Nefedi dırmıqlayıb tanıdılar, sonra anladılar ki, ferma uzaqda deyil.

Bunin Lapti-ni belə bitirdi. Əsərin xülasəsi göstərir ki, daha sonra onun qoynundan uşaq sandalları və bir şüşə qırmızı rəng tapılıb.

Nəticə

"Bunin, "Lapti": xülasə" mövzusunu təhlil edərkən əsas şeyi qeyd etmək lazımdır - güclü dua Allaha uşaq anası. Buna görə də, sadə insan Nefed o kəffarə qurbanı oldu, bunun sayəsində çovğun başa çatdı və uşaq sağaldı və itirilmiş adamlar xilas oldu. Və bast ayaqqabılarının qırmızı rəngi İsa Məsihin dünyaya gətirdiyi təmizlənmə, sevgi, mərhəmət və fədakarlıq simvolu oldu. Beləliklə, Nefed, sanki, Xilaskarın özünün təcəssümü oldu.



dostlara deyin