Teremok charushin rus xalq nağılı. Çaruşin tərəfindən tikilmiş kiçik malikanə

💖 Bəyəndinizmi? Linki dostlarınızla paylaşın

1-ci sinifdə ədəbi oxu

"E.Çaruşin "Teremok"

Hazırlanmış və həyata keçirilmişdir:

ibtidai sinif müəllimi

MBOU "A.N. Radishchev adına 2 nömrəli Radishchevskaya orta məktəbi"

Skotnova I.A.

Dərsin növü: yeni biliklərin kəşfi.

Dərsin məqsədləri: Şagirdləri E.Çaruşinin “Teremok” nağılı ilə tanış etmək; bütün sözləri oxumaq bacarığını inkişaf etdirmək; nitq bacarıqlarını və yaradıcılığını inkişaf etdirmək, əsərləri təhlil etmək.

Planlaşdırılan nəticələr:

    Mövzu: sualları əsaslandırıb düzgün cavablandırmaq; şüurlu, səlis oxumaq üçün oxu bacarıqlarını inkişaf etdirmək; mətni təhlil etməyi və işin əsas fikrini göstərməyi öyrənin.

    Şəxsi: tədris materialına idrak marağı formalaşdırmaq.

Avadanlıq: "Ədəbi oxu" dərsliyi L.F. Klimanova, V. G. Goretski, 1-ci sinif; təqdimat; illüstrasiyalar.

    Təşkilat vaxtı. salamlar.

Zəng çalındı.

Dərs başlayır.

Hamı mənə baxdı

Və sakitcə masalarında oturdular.

Ayaqlarımızı yerə qoyuruq

Əllərini birləşdirdilər.

Gözlərimizlə irəliyə baxırıq

Oxu dərsi başlayır.

    Nitqin istiləşməsi.

Gəlin bir-birimizə gülümsəyək, əhvalımız belədir.

Boruda dodaqlar. bir ipə.

Dişlərinizi dilinizlə yuyun.

Nəfəs al. Nəfəs alarkən, a səsini oxuyun və tələffüz edin.

3 . Biliklərin yenilənməsi. Məqsəd təyin etmək.

Müəllim: Gəlin oxu dərsinə başlayaq. Sinifdə nə danışacağımızı təxmin etməyə çalışın. Bunu etmək üçün çaşdırıcı ifadəni oxuyun: Nağıl uzun müddət yalandır, yaxşı yoldaşlara bir dərsdir..(Slayd)

Müəllim: Bəli. Nağıllardan danışacağıq.

Nağılları sevirsən? Nə üçün?

(uşaqların cavabları)

Nağılların hansı növləri var? (sehrli, gündəlik, heyvanlar haqqında).

Bu gün hansı nağıl oxuyacağımızı öyrənmək üçün tapmacanı təxmin etməlisiniz.

Siçan özünə ev tapdı,

Siçan mehriban idi:

Axı o evdə

Çoxlu sakinlər var.(TEREMOK)

(lövhədə bir qüllənin şəklini yerləşdirirəm)

Bugünkü dərs üçün qarşımıza hansı məqsədlər qoyacağıq? (yeni işlə tanış olmaq).

Bu nağılın müəllifinin kim olduğunu bilən var?
- Bu nağılın müəllifi Yevgeni Çaruşindir.

4. Yeni materialın öyrənilməsi.

İndi sizə onun haqqında bir az danışacağam.Müəllimin yazıçıya sözü. . (Slayd)

Uşaqlıqdan bəri vəhşi təbiətlə əhatə olunmuşdu - böyük bağı olan valideynlərinin evi, Charushinlərin müalicə etdiyi və bəslədiyi donuzlar, dovşanlar, toyuqlar və quşlar olan ev zooparkı. Aydındır ki, belə bir evdə və belə bir ailədə - atası məşhur memar idi - yalnız Evgeni Çarushin kimi heyrətamiz və istedadlı bir insan böyüyə bilər. Yevgeni İvanoviç uşaq ikən nağılları dinləyərkən əlində karandaş tutaraq ağlına gələn süjetləri necə çəkdiyini xatırladı.

O, mehriban, rəğbətli, heyvansevər oğlan kimi böyüdü.

Böyüyəndə o, əziz arzusunu həyata keçirdi və Sankt-Peterburqdakı Rəssamlıq Akademiyasını bitirdi.

Çaruşinin tərcümeyi-halında mühüm bir mərhələ onun Samuil Yakovleviç Marşak ilə tanışlığı idi, o, rəssamı özü yazmağa başlamağa inandırdı. Bu, asan bir iş olmadığı ortaya çıxdı, lakin Charushin çox işləməyə davam etdi və hətta müharibədən əvvəl də onlarla kitabını nəşr etdirdi, eyni zamanda digər uşaq yazıçılarını - Vitali Bianchi, Mixail Prishvin, Samuil Marshak'ı təsvir etməyə davam etdi. Marşakın "Qəfəsdəki uşaqlar" kitabı Çaruşinin son illüstrativ əsəri idi. Buna görə o, ölümündən sonra Leypsiqdə keçirilən beynəlxalq uşaq ədəbiyyatı sərgisində qızıl medala layiq görülüb.

Heyvanlar aləmi də onun dünyası idi, ona görə də onun rəsmləri çox canlı, parlaq, istedadlı idi, buna görə də birdən çox gənc oxucu nəsli onun rəsmlərinə məftunluqla baxır, hekayələrini oxuyurlar.

(E.Çaruşin tərəfindən illüstrasiyalı kitabların sərgisi) ( Slayd)

İndi gəlin bu nağıl rolunu rollara görə oxuyaq.

O, mahnı oxumaq üçün kiçik bir evdə dayandı.

5. Fiziki məşq.

Yol boyu. yol boyu

Sağ ayağımıza atlayırıq.

Və bu yolda

Sol ayağımızın üstünə atlayırıq.

Gəlin yol boyu qaçaq,

Çəmənliyə qaçacağıq.

Qazonda. qazonda

Dovşanlar kimi tullanacağıq.

Dayan. Bir az dincələk.

Və evə piyada gedərik.

6. Öyrənilənlərin konsolidasiyası.

Atalar sözlərini oxuyun:

Qaranlıqda, amma günah yoxdur .

Magpie qışı harada keçirəcəyini bilir .

Razılıq daş divarlardan daha möhkəmdir .

Bu atalar sözlərinin mənasını izah edin.

Hansı nağılımıza daha çox yaraşır?

Nağıl bizə yaxşı dərs verdi: insanlar arasında yaşamaq, onlara qarşı dözümlü olmaq, təslim olmağı, bir-birimizlə danışıq aparmağı, harmoniyada yaşamağı öyrənməliyik.

"Bizim TEREMOK" OYUNU - tapmacalarla qrupda işləmək.

1) küncdə gizlənmək,

Pişiklərdən qorxur.

Bu kimdir, uşaqlar? (Siçan)

2) Mən ot kimi yaşılam,

Mahnım: "Kwa-kwa."

Bu kimdir uşaqlar? (Qurbağa)

3) Meydançaya tullanır

Qulaqlarını gizlədir

Sütun kimi dayanacaq -

Motivasiya

Yeniləyin

Dünən ədəbi qiraətdən “Bir vaxtlar məktublar var idi” adlı bölməni bitirdiniz.

Hansı işləri bitirdiyinizi xatırlayırsınız?

Koqnitiv fəaliyyətin təşkili

Bu gün biz yeni materialı öyrənəcəyik, ancaq hərflərdən bir söz yığmaqla öyrənəcəyiniz budur.

( A A K S K Z)

Məqsəd təyini

Bu gün sinifdə nə danışacağıq?

Bu gün biz bu adlanan yeni bölməni öyrənməyə başlayırıq: Nağıllar. Bulmacalar. Nağıllar .

Yeni biliklərin kəşfi

Dərsliyi 29-cu səhifədə açın və görək bu bölmədə bizi nə gözləyir.

-Dərsimiz bu bölmənin birinci mövzusuna həsr olunacaq. Nağıllardan danışacağıq .

Hansı nağılları bilirsiniz?

– Nağılların hansı növləri var? (sehrli, gündəlik, heyvanlar haqqında).

ifadəni necə başa düşürsən "Nağıl yalandır, amma içində bir işarə var - yaxşı yoldaşlar üçün bir dərs"

– Bu gün hansı nağıl oxuyacağımızı öyrənmək üçün aşağıdakı tapşırığı yerinə yetirməlisiniz.

-Nağılı təxmin etməyə çalışın. Düzgün cavab versəniz, nağılımızın adından bir hərf aça biləcəksiniz.

(Lövhədə tərs hərflər olan kartlarTEREMOK . Müəllim aşağıdakı əşyaları bir-bir sinədən çıxarır. Şagirdlər bu obyektin tapıla biləcəyi bir nağıl adlandırırlar. Cavab düzgündürsə, tələbələr istənilən məktubu açmaq hüququna malikdirlər).

Slayd Görünüşü

    Qızıl lələk.

    Üç stul.

    Keçi balası.

(Lövhədə yazı açılır: TEREMOK)

– Görürəm, sən çoxlu nağıl bilirsən. Bu yaxşıdır.

Bu gün hansı nağılla qarşılaşacağıq?

– Bu, sadəcə nağıl deyil, Yevgeni Çaruşinin uyğunlaşdırdığı nağıldır. Belə nağıllara müəllif nağılları deyilir.

Uşaqlıqdan bəri vəhşi təbiətlə əhatə olunmuşdu - böyük bağı olan valideynlərinin evi, Charushinlərin müalicə etdiyi və bəslədiyi donuzlar, dovşanlar, toyuqlar və quşlar olan ev zooparkı. Aydındır ki, belə bir evdə və belə bir ailədə - atası məşhur memar idi - yalnız Evgeni Çarushin kimi heyrətamiz və istedadlı bir insan böyüyə bilər. Yevgeni İvanoviç uşaq ikən nağılları dinləyərkən əlində karandaş tutaraq ağlına gələn süjetləri necə çəkdiyini xatırladı.

O, mehriban, rəğbətli, heyvansevər oğlan kimi böyüdü.

Böyüyəndə o, əziz arzusunu həyata keçirdi və Sankt-Peterburqdakı Rəssamlıq Akademiyasını bitirdi.

Charushinin tərcümeyi-halının vacib bir hissəsi onun Samuil Yakovlevich Marshak ilə tanışlığı idi, o, rəssamı özü yazmağa başlamağa inandırdı. Məlum oldu ki, bu, asan iş deyildi, lakin Çaruşin çox işləməyə davam etdi.

Heyvanlar aləmi də onun dünyası idi, ona görə də onun rəsmləri çox canlı, parlaq, istedadlı idi, buna görə də birdən çox gənc oxucu nəsli onun rəsmlərinə məftunluqla baxır, hekayələrini oxuyurlar.

- Bunlar Yevgeni Çaruşinin yaratdığı əsərlərdir.

İlkin konsolidasiya

Uşaqlar, bu nağıl sizə uşaqlıqdan tanışdır. Gəlin bu nağılın qəhrəmanlarını xarakterizə etməyə çalışaq. Bunun üçün sizə təklif edirəm "Skautlar" oyununu oynayın . Qruplarda işləyəcəksiniz.

– Burada təqdim olunan qəhrəmanlardan hər hansı birinin keyfiyyətini göstərən kartı tapın və onu bu qəhrəmanın şəklinin altına əlavə edin.

(hiyləgər, qorxaq, ehtiyatlı, acgöz, şiddətli, səs-küylü.)

-Dil twister oxuyun:

Lena sancaq axtarırdı,

Və sancaq skamyanın altına düşdü.

Skamyanın altında sürünmək üçün çox tənbəl idim,

Bütün günü sancaq axtarırdım.

Müstəqil iş

Bir əsər oxumaq.

Təkrar və bilik sisteminə daxil olma

Qəhrəmanların adlarını hekayədə göründükləri ardıcıllıqla oxuyun. Nağıl necə bitir? Hansı qəhrəmanlar əskikdir?

Bu nağıl bildiyiniz xalq nağılından nə ilə fərqlənir?

Nağılın hansı sonunu təklif edə bilərsiniz?

E.Çaruşinin “Teremok” nağılına hansı atalar sözü uyğun gəlir?

Refleksiya-Gəlin ümumiləşdirək: Hansı əsərlə tanış oldunuz?

Yumurta Pike

Hiyləgər

Qorxaq

Ehtiyatlı olun

Acgöz

Vəhşi

Yüksək səslə

Qızıl Tük Üç Kreslo


Hiyləgər

Qorxaq

Ehtiyatlı olun

» Teremok (ikinci seçim)

Tarlada teremok-teremok var,

Bir tarlada, tarlada qaçan siçan kimi,
Qapının ağzında dayandı və qışqırdı:

Kiçik evdə kim, kim yaşayır?
Kim, kim alçaq yerdə yaşayır?
Köşkdə kim yaşayır?


Köşkdə heç kim yoxdur - siçana cavab verən yoxdur. Siçan balaca evə girdi; yaşamağa və yaşamağa başladı - mahnılar oxumağa:

Zirvə! Zirvə! Zirvə! Zirvə! Zirvə! Zirvə!
Zirvə! Zirvə! Zirvə! Zirvə! Zirvə! Zirvə!

Tarlada teremok-teremok var,
O, qısa deyil, hündür deyil, yüksək deyil.
Çöldə qaçan qurbağa kimi,

Kwa! Kwa! Kwa! Kwa! Kwa! Kwa!
Kwa! Kwa! Kwa! Kwa! Kwa! Kwa!

Kiçik evdə kim, kim yaşayır?
Kim, kim alçaq yerdə yaşayır?
Köşkdə kim yaşayır?

Mən balaca siçanam! Bəs sən kimsən?
- Mən qurbağa qurbağasıyam!
- Gəl mənimlə yaşa!


Qurbağa qüllənin içinə atıldı. Siçanla yaşamağa və yaşamağa və mahnı oxumağa başladılar:

Zirvə! Zirvə! Zirvə! Zirvə! Zirvə! Zirvə!

Tarlada teremok-teremok var,
O, qısa deyil, hündür deyil, yüksək deyil.
Bir çöldə, tarlada qaçan bir dovşan kimi,

Çuk! Çuk! Çuk! Çuk! Çuk! Çuk!
Çuk! Çuk! Çuk! Çuk! Çuk! Çuk!

Kiçik evdə kim, kim yaşayır?
Kim, kim alçaq yerdə yaşayır?
Köşkdə kim yaşayır?

Mən balaca siçanam!
- Mən qurbağa qurbağasıyam! Bəs sən kimsən?
- Mən isə dovşanam - dağda qaçan!
- Gəl bizimlə yaşa!
-Yaxşı, gələcəm.

Dovşan qüllənin içinə atıldı. Birlikdə yaşamağa və mahnı oxumağa başladılar:

Zirvə! Zirvə! Zirvə! Zirvə! Zirvə! Zirvə!
- Kwa! Kwa! Kwa! Kwa! Kwa! Kwa!

Tarlada teremok-teremok var,
O, qısa deyil, hündür deyil, yüksək deyil.
Tülkü tarlada qaçan kimi,
Qapının ağzında dayanıb qışqırdı:

Tyaf! Tyaf! Tyaf! Tyaf! Tyaf! Tyaf!
Tyaf! Tyaf! Tyaf! Tyaf! Tyaf! Tyaf!

Kiçik evdə kim, kim yaşayır?
Kim, kim alçaq yerdə yaşayır?
Köşkdə kim yaşayır?

Mən balaca siçanam!
- Mən qurbağa qurbağasıyam!
- Mən dovşanam - dağda qaçan! Bəs sən kimsən?
- Və mən tülkü bacısıyam!
- Gəl bizimlə yaşa!
- Tezliklə qayıt.

Tülkü malikanəyə dırmaşdı. İndi dördü yaşamağa, yaşamağa və mahnı oxumağa başladı:

Zirvə! Zirvə! Zirvə! Zirvə! Zirvə! Zirvə!
- Kwa! Kwa! Kwa! Kwa! Kwa! Kwa!
- Çuk! Çuk! Çuk! Çuk! Çuk! Çuk!

Tarlada teremok-teremok var,
O, qısa deyil, hündür deyil, yüksək deyil.
Boz qurd tarladan, tarladan qaçan kimi,
Qapının ağzında dayanıb qışqırdı:

Ooh! Ooh! Ooh! Ooh! Ooh! Ooh!
Ooh! Ooh! Ooh! Ooh! Ooh! Ooh!

Kiçik evdə kim, kim yaşayır?
Kim, kim alçaq yerdə yaşayır?
Köşkdə kim yaşayır?

Mən balaca siçanam!
- Mən qurbağa qurbağasıyam!
- Mən dovşanam - dağda qaçan!
- Mən balaca tülkü bacıyam! Bəs sən kimsən?
- Və mən canavaram - kolların arxasından tuturam!
- Gəl bizimlə yaşa!

Canavar qülləyə qalxdı. Hamı birlikdə yaşamağa, yaşamağa və mahnı oxumağa başladı:

Zirvə! Zirvə! Zirvə! Zirvə! Zirvə! Zirvə!
- Kwa! Kwa! Kwa! Kwa! Kwa! Kwa!
- Çuk! Çuk! Çuk! Çuk! Çuk! Çuk!
- Tyaf! Tyaf! Tyaf! Tyaf! Tyaf! Tyaf!
- Ooh! Ooh! Ooh! Ooh! Ooh! Ooh!

Tarlada teremok-teremok var,
O, qısa deyil, hündür deyil, yüksək deyil.
Tarlada gəzən ayı kimi,
Qapının ağzında dayanıb qışqırdı:

uf! uf! uf! uf!
uf! uf! uf! uf!

Kiçik evdə kim, kim yaşayır?
Kim, kim alçaq yerdə yaşayır?
Köşkdə kim yaşayır?

Mən balaca siçanam!
- Mən qurbağa qurbağasıyam!
- Mən dovşanam - dağda qaçan!
- Mən balaca tülkü bacıyam!
- Mən canavaram - kolların arxasından tuturam! Bəs sən kimsən?
- Mən də ayı barmağıyam - hamınızı əzmişəm!

Mişka malikanəyə yıxılan kimi malikanə uçub. Və bütün heyvanlar qaçdı. Ayı onları tutmağa başladı, amma heç kimi tutmadı.
O, haradadır, belə çubuq ayaqlı!

Bir tarlada bir qüllə var. Kiçik bir siçan qaçır. Qülləni gördü, dayandı və soruşdu:

Terem-teremok! Köşkdə kim yaşayır? Heç kim cavab vermir. Siçan kiçik malikanəyə girdi və orada yaşamağa başladı.

Qurbağa-qurbağa çaparaq malikanəyə yaxınlaşıb soruşdu:

Mən, balaca siçan! Bəs sən kimsən?

Mən isə qurbağayam.

Gəl mənimlə yaşa! Qurbağa qüllənin içinə atıldı. İkisi birlikdə yaşamağa başladılar.

Qaçan bir dovşan qaçır. Durdu və soruşdu:

Terem-teremok! Köşkdə kim yaşayır?

Mən, balaca siçan!

Mən, qurbağa qurbağası!

Bəs sən kimsən?

Mən isə qaçan dovşanam.

Gəl bizimlə yaşa! Dovşan qülləyə hoppanır! Üçü birlikdə yaşamağa başladılar.

Bir balaca tülkü bacısı keçir. Pəncərəni döyüb soruşdu:

Terem-teremok! Köşkdə kim yaşayır?

Mən, balaca siçan.

Mən, qurbağa qurbağası.

Mən qaçan dovşanam.

Bəs sən kimsən?

Mən isə tülkü bacısıyam.

Gəl bizimlə yaşa! Tülkü malikanəyə dırmaşdı. Onların dördü birlikdə yaşamağa başladılar.

Boz bir çəllək qaçaraq gəldi, qapıya baxdı və soruşdu:

Terem-teremok! Köşkdə kim yaşayır?

Mən, balaca siçan.

Mən, qurbağa qurbağası.

Mən qaçan dovşanam.

Mən, balaca tülkü bacım.

Bəs sən kimsən?

Mən isə üst-boz çəlləkəm.

Gəl bizimlə yaşa!

Canavar malikanəyə dırmaşdı. Onlardan beşi birlikdə yaşamağa başladılar. Burada kiçik bir evdə yaşayırlar, mahnı oxuyurlar.

Birdən bir ayı ayağı keçir. Ayı qülləni gördü, nəğmələri eşitdi, dayandı və ciyərlərinin üstündə nərə çəkdi:

Terem-teremok! Köşkdə kim yaşayır?

Mən, balaca siçan.

Mən, qurbağa qurbağası.

Mən qaçan dovşanam.

Mən, balaca tülkü bacım.

Mən, üst-boz barel.

Bəs sən kimsən?

Mən isə yöndəmsiz ayıyam.

Gəl bizimlə yaşa!

Ayı qülləyə qalxdı. O, qalxdı, dırmaşdı, dırmaşdı, içəri girə bilmədi və dedi:

Sənin damında yaşamağa üstünlük verirəm.

Bəli, bizi əzəcəksən.

Xeyr, səni əzməyəcəyəm.

Yaxşı, yuxarı qalx! Ayı damın üstünə çıxdı və sadəcə oturdu - sikdirin! - qüllə çökdü.

Qüllə çatladı, yan üstə düşdü və tamamilə dağıldı. Oradan tullanmağa çətinliklə vaxt tapdıq: bir balaca siçan, bir qurbağa, qaçan dovşan, bir az tülkü bacısı, bir balaca üst - hamısı təhlükəsiz və sağlam.

Onlar kündələri daşımağa, lövhələr görməyə və yeni qüllə tikməyə başladılar.

Onu əvvəlkindən daha yaxşı qurdular!

Teremok- uşaqlar üçün ən məşhur xalq nağıllarından biridir. Bir çox müəllif tərəfindən Teremok nağılıöz uşaq hekayələrim üçün əsas götürüldü. Hekayənin A.Tolstoy, A.Usaçev, V.Bianki və başqaları tərəfindən yenidən işlənməsi belədir.Onlayn nağıl mətnin eşitmə qavrayışını xeyli asanlaşdıran təkrarlar və onomatopiyalarla zəngindir, bütün personajlar tanış və başa düşüləndir. uşaq üçün təsvir olunan hadisələr sadədir - buna görə də Teremok nağılını oxuyunƏn kiçik uşaqlar belə onu sevirlər. Gülməli sakinləri olan kiçik ev haqqında oxumaqdan mütləq zövq alacaqlar.

Nağılın xüsusiyyətləri

Teremok nağılı aydın təhsil və ya idrak oriyentasiyası yoxdur. Lakin bu, uşaqların yaradıcılığının inkişafı üçün ən geniş perspektivlər açır. Hekayə ev barmaq teatrında tamaşalar üçün ssenari kimi istifadə edilə bilər. Sehrli bir süjet rəsm dərsləri üçün əsas ola bilər. Uşağınıza çoxlu pəncərələri olan bir daxma çəkin və uşağa hadisələr baş verən zaman pəncərədən baxan personajları təsvir etməsinə icazə verin. Siz gənc dinləyicinizi səslərini və ya davranışlarını təqlid edərək personajların cizgilərini təqlid etməyə dəvət edə bilərsiniz. Milçək kimi vızıldayan, bir dovşan kimi atladı və bir ayı balası kimi ayaq basdı - körpə sonsuz xoşbəxt olacaq və sizdən ona Teremok haqqında oxumağı bir dəfədən çox xahiş edəcək.
dostlara deyin